2009. január. 19. 20:47 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 07. 13:47 Ingatlan

Elbukjuk az ingatlan foglalóját, ha a bank miatt csúszik a fizetés?

A szerződés megkötésekor a kötelezettségvállalás jeléül...

A szerződés megkötésekor a kötelezettségvállalás jeléül, szokásosan a vételár 10 %-ának megfelelő összegű foglalót lehet adni. Sokan már a vételi szándéknyilatkozattal egyidejűleg vagy egy ”sajtpapíron” kézzel firkantott átvételi elismervény alapján is fizetnek „foglalót”, pedig ez a jogszabály szigorú értelmezése szerint nem szabályos. Az adásvételi szerződésben a felek általában nyilatkoznak, hogy a foglaló jogi természetével tisztában vannak, miszerint amennyiben a teljesítés az eladó érdekkörébe tartozó okból hiúsulna meg, úgy a foglaló kétszeres összegét köteles vevő részére visszafizetni, míg ha a teljesítés a vevő érdekkörében felmerülő okból hiúsulna meg, úgy a vevő a foglalóként átadott összeget véglegesen elveszíti.

Amennyiben bankhitelből történik a vételár kiegyenlítése általában javasolni szoktuk, hogy kerüljön be  a szerződésbe az a kikötés, hogy nem tekinthető a vevő érdekkörében felmerülő meghiúsulási oknak, ha a vételár megfizetése a banki ügyintézés elhúzódása miatt késedelmet szenved vagy a szerződésben rögzített  fizetési mód ”a bank akadékoskodása miatt” végleg csődöt mond.

E kitétel esetén a felek a foglaló érintése nélkül megállapodhatnak a fizetési határidő meghosszabbításában és megegyezhetnek más fizetési módban.
Azonban a fenti kikötés hiányában kizárólag az eladó jóindulatán múlik, hogy hajlandó-e meghosszabbítani a fizetési határidőt, illetve módosítani a szerződést, és lemond-e a foglalóra vonatkozó jogos igényéről. A foglalóval szemben az előleg jogcímén átadott teljes összeg a szerződés bármely okból történő meghiúsulása esetén visszajár, hiszem azt nem biztosítéki jelleggel, hanem a vételár részeként kerül megfizetésre. 


Dr. Géczi Beatrix
ingatlanjogász és cégjogi szakértő
Géczi & Géczi Ügyvédi iroda
1024 Budapest, Margit krt. 15-17. I/3.
Tel.: 06 (20) 9786030
 
Szakterületem az ingatlanjog, a kereskedelmi jog (klasszikus kereskedelmi szerződések, fogyasztóvédelem, társasági jog - ideértve a végelszámolás szabályait -, csőd- és felszámolási jog és az értékpapír jog) valamint a családjog. Ügyvédi irodánk professzionális képviseletet biztosít adóügyi és egyéb peres eljárásokban.

A megjelent szakértői cikkekkel kapcsolatos további kérdéseit a drgbea@gmail.com e-mail címen teheti fel. Ügyfélfogadás telefonon előre egyeztetett időpontban.
  
Szeretném felhívni az olvasók figyelmét, hogy a jogi esetek különbözőek, ezért a korábbi kérdésekre adott tanácsaim hasonló esetekre teljes biztonsággal nem alkalmazhatóak. Szakmai felelősséget a félreérthető kérdések, illetve a hiányosan közölt tényállások alapján adott válaszokért nem vállalhatok.
Tudatos otthon
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.