Az egzotikus Indonéz-szigetvilág ihlette Keith Tesch tervezőt, amikor elkészítette Peter...
Az egzotikus Indonéz-szigetvilág ihlette Keith Tesch tervezőt, amikor elkészítette Peter Denman, Sydney-ben élő üzletember vidéki, Észak-Kelet Ausztráliában megépült nyaralójának terveit.
Nemcsak a rangos díj sorsáról döntő ausztrál szakértő zsűri, hanem a ház megrendelő-tulajdonosa is csodálattal adózik a végeredmény előtt: egészében, s minden apró részletében nagyszerű ez a nyaraló, nyilatkozta Denman, a büszke tulaj, foglalkozása szerint festék- és tapétaforgalmazó.
Ahogy az épület, úgy a telek sem akármilyen: a „trópusi” házikót a Csendes-óceán vonzásában, az ausztrál nemzeti természeti kincs, a Daintree esőerdő övezi. A terület a Világörökség része.
Az egyszintes, a telek hosszvonalában terjeszkedő, tágas tornácokkal „szegélyezett” szellős weekend háznak saját úszómedencéje van; a feszített víztükrű medence a ház főbejáratához kapcsolódik. A telek végére teniszpálya került, kapcsolódó szervizhelyiséggel.
A helyiségek kialakítása, szín- és formavilága is a laza, kifinomult stílust követi. Az anyaghasználat, a terméskövek, a burkolatok, a fa- és fonott bútorok mind-mind a balinéz szigetvilág tradicionális építészeti megoldásait idézik. Az enyhe ausztrál időjárás kedvez a látványos „2 az 1-ben” megoldásnak: a tervező elhagyta a födémet, a gerendás tetőszerkezettel „letudta” a mennyezetet is.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.