2008. június. 29. 15:53 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 29. 14:08 Ingatlan

Nem csak a klíma: hogyan védekezzünk a hőség ellen?

A leginkább energiatakarékos és legolcsóbb megoldás, ha a lakótéren...

A leginkább energiatakarékos és legolcsóbb megoldás, ha a lakótéren kívül tudjuk tartani a meleget. A lakás ablakfelületeinek, teraszainak hatékony hővédelméről a külső árnyékolók gondoskodhatnak, de nem újdonság a hőszigetelő vakolat és üveg sem. A redőnyök, pergolák, kiugró erkélyek, motoros, vagy kézi erővel tekerhető napellenzők, a vastag falak, a régebbi házakról jól ismert spaletták, mind-mind jó szolgálatot tehetnek a nyári melegben.

Hűsítő építkezés
Ismertek olyan építési módszerek, melyek nem csak energiatakarékos, de környezetkímélő és egészséges úton szabályozzák az épület belső hőmérsékletét. Amennyiben hűvös, nyáron is jól használható lakást szeretnénk, oly módon kell megterveztetni, hogy a kereszthuzat természetes hűsítő hatását bármikor bevethessük. Az épület tervezőjére lehet bízni, hogy a konyhát, a kamrát az északi oldalra, a hálót az észak-keletire, míg a nappalit, erkélyt a déli-délnyugati oldalra álmodja meg. A kertrendezés során érdemes olyan lombhullató fákat ültetni a ház nyugati oldalára, melyek lombjai nyáron üdítő árnyékot vetnek a házra, télen viszont szabad utat engednek a napsugaraknak.
Hűtés a falból
A közismert megoldások mellett olyat is választhatunk, amely a falat és a födémet hűti. Ez esetben a falban és a mennyezeti burkolat mögött futó vezetékrendszer gondoskodik a helyiség temperálásáról. Ez a módszer – bár beszerelése drágább – egészségesebbek a hagyományos klímaberendezéseknél. Nagy felületen fejtik ki hatásukat, jobb közérzetet biztosítanak, és jóval energiatakarékosabbak. Ha a nyári napokban a falak hűvösen tartásáról gondoskodunk, jóval kevesebb energiát kell a szoba levegőjének hűtésére fordítani. Ha a fal és födémhűtést külső árnyékolással kombináljuk, megtaláltuk a ma elérhető leginkább környezetbarát megoldás.
Ha mégis kell a klíma
Ha klímaberendezéssel szeretnénk lakásunk kellemessé tételéről gondoskodni, akkor válasszunk jó minőségű és hatásfokú terméket. Gépész szakemberek véleménye szerint egy átlagos, 60 négyzetméteres lakásba legalább két berendezés szükséges. Ha korszerű készüléket választunk, körülbelül 200 ezer forintot kell fizetnünk érte. A készülék kiválasztásához mindenképpen szakember segítségére lesz szükségünk, ugyanis nem mindegy, hogy például honnan, mekkora napsugárzás éri a falakat, milyen a hőszigetelés, a hűteni kívánt helyiség hány köbméter, hányan élnek az adott lakásban, és milyen egyéb hőforrást kell semlegesíteni. Amellett, hogy energiapazarlás, a pénztárcánk is bánja a túlméretezett klímát, a szükségesnél kisebb teljesítményű készülék pedig nem képes ellátni feladatát.
Ha csak egy szobát kell lehűteni, akkor a split klíma a legjobb megoldás. A split klíma alapjában véve rendkívül egyszerű berendezés, ugyanolyan elven működik, mint a konyhai hűtőszekrény, csak itt a hűtő belseje a szoba, hátsó része pedig a külső légtér. Ha nagy a lakás, vagy több helyiséget akarunk hűteni, akkor multisplit berendezést kell választani. Ez esetben egy kültéri egységhez több beltéri egység csatlakozik.
Ha már klímaberendezést vásárolunk, nem egy-két évre vesszük. Szerencsés, ha a piacon kapható legújabb technológiájút választjuk, ezzel környezetünknek is kedvezünk. Míg a szokványos házi légkondicionálók addig működnek, míg el nem érik a kívánt hőmérsékletet, majd kikapcsolnak, és ismét bekapcsolnak. Ez igen sok energiát igényel, ráadásul bekapcsoláskor egyszerre terhelik meg az energiahálózatot. Ezzel szemben az energiatakarékos inverteres készülékek kompresszorának fordulatszáma mindig a belső hűtési igényhez igazodik. Az inverter egy olyan teljesítményszabályzó, amely segítségével az ilyen készülék folyamatos hűtés mellett kevesebb energiát használ fel. Kevésbé zajos, és az áramfelvétele is kisebb.
Újabb megoldások a láthatáron
Még nem általános, de azért ismert a közvetítőközeges talajhő hasznosítás. Itt a talaj hőjét továbbítják a beszívott levegőhöz, ezzel télen fűteni, nyáron hűteni lehet a levegőt. Van már külföldi példa arra is, hogy a levegőt a nap energiájával hűtik. Ehhez olyan napkollektoros berendezést használnak, amelyek fűtésre is alkalmasak.
Talán már nem is olyan távoli megoldás az Adsolair hővisszanyerős klímaberendezés, melyet a légtechnikai rendszerekben történő hővisszanyeréshez és környezetbarát, a víz párolgáshőjét kihasználó nyári hűtéshez fejlesztették ki.
Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?