2008. január. 23. 11:49 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 23. 12:01 Ingatlanmenedzser

Rekordot döntött az ausztriai ingatlanpiac

Ausztria irodapiacán tavaly minden rekord megdőlt: közel 470 ezer négyzetméter irodaterületet adtak bérbe, 20 százalékkal többet, mint a tavalyi évben. Az üresedési ráta 5,2 százalékra csökkent, míg a legfelső kategóriás irodák bérleti díja elérte a 22 euró/hó értéket.

„Az osztrák ingatlanpiac mérföldekre van a válságtól, legalábbis a 2007-es év eredményei alapján” – kommentálta az irodapiaci mutatókat Andreas Ridder, a CB Richard Ellis osztrák irodájának ügyvezető igazgatója. Ausztria irodapiacán tavaly minden rekord megdőlt: közel 470 ezer négyzetméter irodaterület adtak bérbe, 20 százalékkal többet mint a tavalyi évben. Az üresedési ráta 5,2 százalékra csökkent, míg a legfelső kategóriás irodák bérleti díja elérte 22 euró/hó értéket.

Ausztria az ingatlanbefektetők körében is kedvelt maradt, a befektetések összértéke elérte a 2,8 milliárd eurót, ami 17 százalékos növekedés az előző évhez képest. Az amerikai ingatlanpiaci nehézségek az osztrák ingatlanbefektetéseket nem érintették, hiszen az utolsó negyedév Ausztriában további növekedést hozott. A 2008-as évet Ridder „sokat ígérőnek” nevezte.

Nyugati szomszédunkhoz hasonlóan hazánkban is kiváló évet zárt az irodapiac, bár Magyarországon az utolsó negyedévben már érezhető volt az amerikai jelzáloghitel-piac válsága. „A bérlői kereslet közel a negyedével nőtt, míg a befektetési volumen a két és félszeresére emelkedett. Az üresedési ráta stabil, még a nagyon erős fejlesztési aktivitás ellenére is. Ausztriához vagy Csehországhoz hasonlóan mi is sikeres évet tudunk magunk mögött” – tette hozzá a magyar piacra vonatkozóan Konthur Adrienne, a CB Richard Ellis budapesti irodájának ügyvezetője.
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.