Nagyobb lakást, csakis hitelből
Hazai lakáspiactérként működött a hétvégi Lakásvásár, amelynek látogatói már nem a garzonokat, hanem a családi otthonokat keresték. Szinte mindenki hitelből akar vásárolni, még azok is, akik nem akarnak évtizedekig törleszteni.
A Lakásvásár szervezőinek adatai szerint a rendezvény egyenlő arányban képviselte az új építésű és a használt lakásokat, ám tudósítónk látogatói szemszögű benyomása az volt, hogy a nagy franchise hálózatok pavilonjai mellett kevesebb volt az olyan ingatlanközvetítő, aki használt lakással is foglalkozott volna. Újdonság volt az is, hogy a kiállítók közül hiányoztak a külföldi ingatlanokkal foglalkozó cégek − és ha mégis találtunk ilyet, vevő, érdeklődő aligha akadt.
Vásáron a lakások: nem kell a garzon © hvg.hu |
Zelei Zoltán, az Elephant Holding értékesítési vezetője azt tapasztalta, hogy az érdeklődők többsége vagy a belső kerületekben, vagy pedig az agglomerációs településeken keresett magának otthont. A szakember szerint a vevők 98 százaléka hitelre vásárolt, a finanszírozás pedig abszolút kardinális kérdéssé lett. Szerinte az a fejlesztő a legversenyképesebb, amelyik a legtöbb bankot és finanszírozót tudja bevonni az értékesítési folyamatba. Pintér J. Gábor, a Swietelsky képviseletében kiállító Harmatház és a Balázs házak értékesítője azt hangsúlyozta, hogy a vevőkért egyre jobban meg kell küzdeni. Tervasztalról ezért csak az olyan cégek tudják értékesíteni lakásaikat, amelyek kellő garanciákkal és referenciákkal is rendelkeznek.
Állandósuló méretek
A legkeresettebbek a 10 és 20 millió forint között lakások voltak, de Budapesten tovább szűkült a kör a 12 és a 16 millió forint közötti intervallumra − mondja Kesthely Bence, a Re/Max regionális igazgatója. Ebben az árkategóriában a XIII. kerület volt a legnépszerűbb, Budán pedig egyértelműen tarolt a XI. kerület. A vásárra főleg az első lakást keresők, vagy olyan kisgyermekes családok látogattak ki, akik nagyobb lakásra vadásztak. Ez alatt viszont nem feltétlenül minőségi cserét kell érteni: sokkal inkább arról van szó, hogy a család gyarapodásával egyre több helyre van szükség.
Kesthely Bence megerősítette az állandósulni látszó tendenciát is, amely szerint a garzonoknak leáldozott: „Még az újépítésű projektek kisebb lakásait sem olyan könnyű eladni, mint régebben, egyre többen keresnek ugyanis nagyobb otthonokat. A legtöbb eladott lakásunk 50−70 négyzetméteres volt.” Kerek Éva, a Paradiso Lakópart ingatlan tanácsadója nem értett egyet ezzel a vélekedéssel: „Szerintünk a garzonoknak sem áldozott le, ezeket a lakásokat az értékesítés megkezdésekor egyből eladtuk egyedülálló fiataloknak. Visszaesést egyébként egyik lakástípusnál sem tapasztaltunk.” Szobaszámban és méretben Járosi Tamás, a CEU Reality ügyvezetője sem érzékelt változást: a legtöbben az ő standjuknál is a másfél, két szobás, kettő plusz fél szobás lakásokat keresték, bár 30 millió forintos sorházaik iránt is sokan érdeklődtek. A Lido Investments csomádi projektjét a kert és a nagy terasz miatt inkább családosok, vagy gyermekvállalás előtt álló fiatal párok keresték. Pataki Szabolcs, ügyvezető igazgató arra panaszkodott, hogy a 110 négyzetméteres házak iránt kevesen érdeklődnek, mert a többség inkább a kisebb lakásokat részesítette előnyben.
Minimális költséggel
Az érdeklődők többsége a lehető legalacsonyabban szeretette volna tartani a szerződéskötéskor fizetendő díjak összegét. Ennek háttérben az áll, hogy a vevők nagy részének még el kell adnia meglévő lakását, hitelt és szocpolt kell fölvennie. Új lakások esetében továbbra is tartották magukat a támogatott lakáshitelek, egyedülállóknál viszont csak a devizakölcsönök jöhettek szóba − a vásárra kilátogatók legalábbis erről számoltak be. A minimális önerős hitelek aránya egyelőre 5 százalék alatt van, ilyesmit jellemzően azok igényelnek, akik nem tudják eladni meglévő ingatlanukat, ezért áthidaló hitelt vesznek fel. Az ilyen családok arra készülnek, hogy az eladási árból előtörlesztenek. A húszmillió forintos hiteleket ez a réteg jellemzően nem vállalja, kölcsönt pedig csak átmeneti megoldásként vesz igénybe.
Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség