2006. december. 04. 14:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. december. 04. 14:40 Ingatlanmenedzser

Mennyibe kerül a karácsonyi díszkivilágítás?

Házunkba és kertünkbe már pár ezer forintért is becsempészhetjük a karácsony fényeit, ugyanakkor százezer forintot is kiadhatunk fényfüggönyre, esetleg kétméteres, villogó műfenyőre. Mennyibe kerül a díszkivilágítás?

A kültéri füzérek és fényfüggönyök alapvetően minden árkategóriában drágábbak: ezek általában nem is 230 voltról, hanem 12 vagy 24 voltról, azaz gyengeáramról (trafó közbeiktatásával) üzemelnek. Erre azért van szükség, mert a kültéri villogók nagyobb veszélynek vannak kitéve, megrághatja őket a kutya, rájuk dőlhet bármi, egyszóval könnyebben megsérülhetnek. Kertekbe, könnyen elérhető külterekre éppen ezért praktikusabbak és biztonságosabbak a trafós villogók. Azoknak a kültéri díszeknek, amelyek 230 voltról üzemelnek, sokkal szigorúbb szabványoknak kell megfelelniük. A kültéri fényfüzéreknek por és nedvesség ellen is védettnek kell lenniük, ami az IP44 (esetleg ennél nagyobb szám) feliratból derül ki.

Karácsonyi világítás: nem vészélytelen
fények
© dripnet.hu
Ötszáz- ezerötszáz forintért már 30–60 centis ablakdíszt is vehetünk, de ennyi pénzből akár 2 méteres, világító szarvasra is futja. A vezérlős, azaz ütemesen villogó változatokat kétezer forinttól kezdődően szerezhetjük be, háromezer forintért pedig már mutatósabb, 70 centiméteres, hóemberes, szarvasos és mikulásos kerti díszekre is szert tehetünk. Az olcsóbb, 100-200 izzós beltéri mikrofüzérekért egy- kétezer forintot kérnek el, a duplájáért pedig már zenélni is hajlandóak a világító ketyerék. Minifüzért, 10 izzóval már 250 forinttól is beszerezhetünk, 20 izzós minigömbünk pedig négyszáz forintért is lehet, egy nagyobb, 120 izzós példányért viszont már kétezerötszáz forintot kell fizetnünk.

Választhatunk tetszőleges formára alakítható flexibilis világítócsöveket is: a 10 méteres kültéri példányokért körülbelül négyezer forintot kérnek el, a 30 méteres, színes változatok ára pedig már tizenötezer forint körül mozog. Az olcsóbb kültéri izzós hálók három- ötezer forintba kerülnek.

Izzó százezerért

A „márkásabb”, ám ugyanúgy Kínában gyártott fénykeltők már valamivel drágábbak, egyes termékek pedig hihetetlenül drágák: akár egyetlen, 2 méter széles, 24 darab 7 méteres függővel díszített kültéri fényfüggöny is több mint százezer forinttól szabadíthat meg bennünket. Ugyanez a termék 5 méteres függőkkel már „csak” kilencvenezer forintba, másfél méteresekkel pedig harmincötezer forintba kerül. Negyvenezer forintért a kertet is díszíthetjük 1 méteres világító műfenyővel, majd kilencvenezer forintért pedig akár 1,8 méteres, közel ezer izzóval díszített kerti karácsonyfánk is lehet.

A „drágább”, 16 izzós beltéri csiptetős gyertyafüzérek ezerötszáz forintba kerülnek, egy 80 centis beltéri világító fa pedig körülbelül tízezer forintból jön ki. A drágább árfekvésű, 100 izzós beltéri füzérekért kétezerötszáz forintot kérnek el; 5 méteres, színes minifüzért viszont már öt- ezerötszáz forintért is beszerezhetünk. Beltéri 2-5 méteres fényjégcsapokat három- tizenkétezer forintos áron szerezhetünk be, az ötméteres, kültéri változatokért viszont nemritkán tizenöt- huszonötezer forintot is elkérnek.

Amire figyelni kell (Oldaltörés)

A karácsonyfafüzérek, beltéri és kültéri villogók könnyen válhatnak tűz és áramütés okozójává. A legtöbb gondot a nem megfelelő minősítésű termékek okozzák: az egyik leggyakoribb hiba, hogy a vezetékek keresztmetszete nem megfelelő, és időnként a kettős szigetelés helyett is érszigetelést alkalmaznak. Előfordul, hogy a csatlakozódugó mérete és kivitele sem szabványos, és a szigetelőanyagok sem mindig állnak ellen a hőnek.

© AP
Éppen ezért csak megfelelő műszaki állapotú, minőségi tanúsítvánnyal rendelkező izzósorokat, elektromos díszítőelemeket vásároljunk, és fontos az is, hogy a tesztelő laboratórium neve is fel legyen tüntetve. Még a kifogástalan minőségű termékeket sem tanácsos szükségtelenül működtetni. A gyerekszobára mindez fokozottan vonatkozik: felügyelet nélkül ne használjuk az elektromos égőket, a kapcsolókat és a csatlakozókat pedig eleve úgy helyezzük el, hogy a gyerekek még véletlenül se férhessenek hozzá.

Ha az égősorokat, füzéreket vagy hálókat áthelyezzük, esetleg égőt cserélünk bennük, az egész zsinórt húzzuk ki a konnektorból! A régebbi villogókat felhelyezés előtt nézzük jól meg, használat előtt győződjünk meg az izzók és a vezeték épségéről. A sérült égőket még használat előtt cseréljük ki. Csak gyári hosszabbítót használjunk, lehetőleg olyat, amelynek az elosztónál kis kapcsolója is van, a hosszabbítót pedig soha ne terheljük túl. A még nagyobb biztonság érdekében a nem használt aljzatokat „vakdugóval” le is zárhatjuk – különösen, ha kisgyerek van a háznál. Lefekvés előtt, vagy amikor üres a ház, érdemes a vezetékeket a konnektorból is kihúzni.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.