Mennyibe kerül a karácsonyi díszkivilágítás?
Házunkba és kertünkbe már pár ezer forintért is becsempészhetjük a karácsony fényeit, ugyanakkor százezer forintot is kiadhatunk fényfüggönyre, esetleg kétméteres, villogó műfenyőre. Mennyibe kerül a díszkivilágítás?
A kültéri füzérek és fényfüggönyök alapvetően minden árkategóriában drágábbak: ezek általában nem is 230 voltról, hanem 12 vagy 24 voltról, azaz gyengeáramról (trafó közbeiktatásával) üzemelnek. Erre azért van szükség, mert a kültéri villogók nagyobb veszélynek vannak kitéve, megrághatja őket a kutya, rájuk dőlhet bármi, egyszóval könnyebben megsérülhetnek. Kertekbe, könnyen elérhető külterekre éppen ezért praktikusabbak és biztonságosabbak a trafós villogók. Azoknak a kültéri díszeknek, amelyek 230 voltról üzemelnek, sokkal szigorúbb szabványoknak kell megfelelniük. A kültéri fényfüzéreknek por és nedvesség ellen is védettnek kell lenniük, ami az IP44 (esetleg ennél nagyobb szám) feliratból derül ki.
Karácsonyi világítás: nem vészélytelen fények © dripnet.hu |
Választhatunk tetszőleges formára alakítható flexibilis világítócsöveket is: a 10 méteres kültéri példányokért körülbelül négyezer forintot kérnek el, a 30 méteres, színes változatok ára pedig már tizenötezer forint körül mozog. Az olcsóbb kültéri izzós hálók három- ötezer forintba kerülnek.
Izzó százezerért
A „márkásabb”, ám ugyanúgy Kínában gyártott fénykeltők már valamivel drágábbak, egyes termékek pedig hihetetlenül drágák: akár egyetlen, 2 méter széles, 24 darab 7 méteres függővel díszített kültéri fényfüggöny is több mint százezer forinttól szabadíthat meg bennünket. Ugyanez a termék 5 méteres függőkkel már „csak” kilencvenezer forintba, másfél méteresekkel pedig harmincötezer forintba kerül. Negyvenezer forintért a kertet is díszíthetjük 1 méteres világító műfenyővel, majd kilencvenezer forintért pedig akár 1,8 méteres, közel ezer izzóval díszített kerti karácsonyfánk is lehet.
A „drágább”, 16 izzós beltéri csiptetős gyertyafüzérek ezerötszáz forintba kerülnek, egy 80 centis beltéri világító fa pedig körülbelül tízezer forintból jön ki. A drágább árfekvésű, 100 izzós beltéri füzérekért kétezerötszáz forintot kérnek el; 5 méteres, színes minifüzért viszont már öt- ezerötszáz forintért is beszerezhetünk. Beltéri 2-5 méteres fényjégcsapokat három- tizenkétezer forintos áron szerezhetünk be, az ötméteres, kültéri változatokért viszont nemritkán tizenöt- huszonötezer forintot is elkérnek.
A karácsonyfafüzérek, beltéri és kültéri villogók könnyen válhatnak tűz és áramütés okozójává. A legtöbb gondot a nem megfelelő minősítésű termékek okozzák: az egyik leggyakoribb hiba, hogy a vezetékek keresztmetszete nem megfelelő, és időnként a kettős szigetelés helyett is érszigetelést alkalmaznak. Előfordul, hogy a csatlakozódugó mérete és kivitele sem szabványos, és a szigetelőanyagok sem mindig állnak ellen a hőnek.
© AP |
Ha az égősorokat, füzéreket vagy hálókat áthelyezzük, esetleg égőt cserélünk bennük, az egész zsinórt húzzuk ki a konnektorból! A régebbi villogókat felhelyezés előtt nézzük jól meg, használat előtt győződjünk meg az izzók és a vezeték épségéről. A sérült égőket még használat előtt cseréljük ki. Csak gyári hosszabbítót használjunk, lehetőleg olyat, amelynek az elosztónál kis kapcsolója is van, a hosszabbítót pedig soha ne terheljük túl. A még nagyobb biztonság érdekében a nem használt aljzatokat „vakdugóval” le is zárhatjuk – különösen, ha kisgyerek van a háznál. Lefekvés előtt, vagy amikor üres a ház, érdemes a vezetékeket a konnektorból is kihúzni.
Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség