2006. december. 01. 17:47 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 01. 17:58 Kult

Karácsonykor tetőzik a könyvpiac

Tavaly a könyvpiac 62 milliárd forintos forgalmú volt, az idei szám a teljes összeg mintegy harmadát adó karácsonyi eladások nélkül még megbecsülhetetlen - mondja Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke. Karácsony körül ér csúcsra a kínálat: mintegy ötvenezer cím kapható most.

Koncentráció az értékesítésben
Magyarországon egy, a nemzetközitől eltérő modell figyelhető meg: a kiadók és kereskedelmi láncok nemhogy elkülönülnének, hanem a cégek több funkciót egyesítenek. Ez a két világháború közötti időszakot idézi: a kiadói, lapkiadói, nyomdai és bolthálózati tevékenységet is egy cég végzi - mutatott rá Zentai Péter László, az MKKE elnöke. Az országban jelenleg mintegy ezer kiadó működik, az értékesítés azonban folyamatosan koncentrálódik: a könyvpiac 90 százalékát mintegy 140 kiadó alkotja, a könyvtermés felét kevesebb mint húsz cég adja.
Elsősorban a kortárs magyar szerzők elismertségének és a gyermekirodalom előretörésének köszönhető az idei kimagasló könyvtermés - mondta Zentai. Ismertetése szerint igen gazdag a karácsonyi könyvkínálat, amely minden műfajra kiterjed, a teljes piacon pedig több mint ötvenezer könyvcím szerepel.
 
A gyermekkönyvek aránya a kínálatban - a Harry Potter-könyvektől datálható siker nyomán - elérte a tíz százalékot, a szépirodalmi kiadványok részesedése pedig 17 százalékra ugrott, míg az európai átlag tíz százalék körül van - emelte ki az elnök.      A Harry Potter-sorozat legjelentősebb hatását Zentai Péter László abban látja, hogy a gyerekek nem ijednek meg a vastag, képek nélküli kötetektől. A műfaji trend alapján Magyarország Európa legigényesebb közönségei közé tartozik. Az olvasóközönség kivételesen jó, messze a minőség uralkodik - jelentette ki. 
 
Boltháború?
Betű, kávé, wifi: terjeszkedő könyves plazák

A megszorítások után is maradt a könyvek 5 százalékos áfa-kulcsa; több könyvet veszünk, ám ettől még egy betűvel sem olvasunk többet. A kínálat mégis hatalmas. Az új boltok új trendet rajzolnak fel: kötelező lehet az ingyenes internet s a kávézó is a könyvpalotákban. Mindent a - talán nem is létező - olvasóért? (...)

Tovább a teljes cikkhez>>

A tudományos kötetek, a tankönyvek és szakkönyvek ugyanakkor az utóbbi idők kárvallottjai, a tudományos könyvkiadás mértéke öt százalékkal esett vissza, ami a könyvpiac legsúlyosabb gondja - szögezte le az elnök.
 
Aggasztónak nevezte a tendenciát, amelynek okaként az illegális fénymásolás jelentős mértékét jelölte meg. E téren a támogatás mértéke is drámaian beszűkült, a nemzetközi összehasonlításban alacsonynak számító árból legkevésbé a szellemi munka részesedik - mutatott rá.
 
Tavaly a könyvpiac 62 milliárd forintos forgalmat bonyolított le, az idei évi könyvpiaci bevétel a teljes összeg mintegy harmadát adó karácsonyi eladások nélkül még megbecsülhetetlen.
 
Zentai Péter László a gazdasági megszorítások hatásával kapcsolatban elmondta: a legjobb forgatókönyv az lenne, ha a fogyasztók a műszaki berendezések vásárlását fognák vissza, a könyv pedig előrelépne az ajándékozási listán. A könyvek azonban kárvallottjai is lehetnek a folyamatnak, mint másodlagos fogyasztási cikkek. 
 
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.