Hogyan vegyünk új lakást?
Sok bosszúságtól megkíméljük magunkat, ha álmaink újépítésű otthonát körültekintően vásároljuk meg. Mire figyeljünk? Mi legyen a szerződésben? Mikor vásároljunk?
Újépítésű ingatlant leginkább tervezőasztalról érdemes vásárolni, mivel a kivitelező a vételár mielőbbi beszedésére törekszik, és ennek érdekében az árból is engedhet. Ingatlant csak olyan kivitelezőtől vagy beruházótól vegyünk, amelynek már van referenciamunkája – tanácsolja Zsidákovits Csaba, a Fok-Föld Ingatlan Iroda ügyvezetője. A szakember nagyon fontosnak tartja a szerződésben kikötött építési, foglaló és pénz-visszafizetési garanciákat, ahogy a kivitelezésre nyújtott garanciát is: nem mindegy milyen burkolatot tesznek le, milyen festékkel festenek ki, és tartalmazza-e a vételár a konyhabútor árát. Az sem mindegy, hogy a kivitelezők típusburkolatot ajánlanak, vagy négyzetméterárat szabnak meg.
Nem árt, ha odafigyelünk az építkezésre © Fazekas István |
A vételárért alapesetben kulcsrakész ingatlant kapunk, teljes festéssel és burkolással. Az árban benne vannak a szaniterek, a teljesen felszerelt fürdőszoba, a falon lévő csapok, de a konyhaszekrényeket és a beépített szekrényeket már külön kell kifizetni. Ez az oka, hogy sok új lakás első ránézésre olcsónak tűnik, viszont a használatbavételkor rengeteg dolgot kell megvenni. Persze ez is beruházásfüggő, hiszen egyes újépítésű ingatlanok árai még a klímát is tartalmazzák.
Alkudni szabad?
A legjobb alkupozícióba a beruházás kezdetén kerülhetünk, ekkor eleve olcsóbban juthatunk ingatlanhoz, és a belső felszereltség érdekében is lobbizhatunk. Kialkudhatunk például komplett konyhafelszerelést, garázst, egyes esetekben pedig akár plazmatévét is. Ha a teljes árukapcsolás nem is sikerül, kedvezményre mindenképpen számíthatunk. Alkudni fordított pozícióból is lehet: ha például az ingatlanhoz járna garázs, de mi lemondunk róla, kérhetjük a vételár csökkentését – mondja a szakember. Ez persze nem mindig előnyös, hiszen egy garázs befektetésként is megállja a helyét. A kész épület lakásaira már kevésbé tudunk alkudni, kivéve, ha az új otthonok iránti kereslet alulmúlja a beruházó várakozásait.
Alkudni a folyósítás ütemezésére is lehet, de fontos odafigyelni, hogy az ütemezés a valós építkezés ütemének is megfeleljen. Ezt könnyen kivédhetjük, ha hitelből vesszünk az ingatlant, mivel ekkor az építkezést a bank felügyeli. Ugyan a pénzintézetek nem szívesen folyósítanak hitelt önálló tulajdoni lappal nem rendelkező ingatlanok megvásárlásához, egy kivétel akad: ha maga a bank a finanszírozó. Ilyenkor a hitelintézet gyakorlatilag saját magának folyósít, és egyben figyeli is az ütemezést. Az épülő ingatlanokra lehet kérni részletfizetési kedvezményt is, és új ingatlanokról lévén szó, kedvezőbb kamatok mellett kapunk hitelt is.
Az új lakásoknál számtalan probléma adódhat, leeshetnek a csempék, csúnya lehet a burkolat, vagy hibás lehet az ablakok szigetelése. A nyílászárókat mindenképpen alaposan szemügyre kell venni: jól záródnak, nincsenek vetemedve? Sokszor előfordul az is, hogy nem olyan típusú ablakot szerelnek be, amilyet a szerződés előír; a megegyezés alapján például három rétegű, hő és hangszigetelő ablak járna, amely helyett kétrétegű hőszigetelő üveget kapunk.
Mindent tételesen le kell ellenőriznünk, valóban parkettát kapunk, és nem laminált padlót? Nem „alakultak” műanyaggá az eredetileg tervezett fa nyílászárók? Megkaptuk az ígért klímát, vagy csak a helyét alakították ki? Meg kell győződnünk arról is, hogy a padlóburkolatot jól rakták-e le, nem vetemedik, nem domborodik-e valahol. A repedéseket komolyan kell venni, hiszen ezek statikai hibára utalnak. Előfordulhat, hogy a lapostető szigetelése sem sikerül tökéletesre, amely az első nagyobb esőzés alkalmával ki is derül. A nagyobb építési hibák, mint például az épület süllyedése, statikai hibája, vagy hőhidas szerkezete csak jóval a beköltözés után derülhetnek ki. Ha az ingatlannal garanciális probléma van, elvileg szakértőt kell hívni, aki mindezt megállapítja. A magukra valamit is adó kivitelezők ugyanakkor nem kockáztatják jó hírüket, és enélkül is orvosolják a bajt.
Új ingatlanok esetén gyakran vetődik föl a kérdés: hányadik emeletet válasszuk? Ha van lift és panorámás az ingatlan, szerencsésebb a legfelső szint, a földszint viszont az esetleges kertkapcsolat miatt lehet vonzó. Belvárosi lakások esetében a felső szintek lakásai mindenképpen csöndesebbek és világosabbak; 30 négyzetméteres garzonok esetében az emelet nem olyan fontos szempont, míg a luxusberuházásoknál a tetőtéri, napsütötte terasszal ellátott lakások mellett érdemes dönteni.
Lakópark másképp
Pest környékére a nagyobb beruházások, több száz lakásos társasházak egyáltalán nem jellemzőek. Itt sokkal gyakoribb, hogy egy nagyobb területet egyszerre parcelláznak ki, és egymástól független vállalkozók nagyjából egy időben kezdik meg az építkezést. Amikor az egész terület beépül, egy lakóparkszerű komplexum jön létre.
A területeket leggyakrabban ősszel veszik meg a beruházók, majd az elkészült tervek alapján tavasszal kezdik meg az építkezést – mondta Fidelné Sporner Anita, a dunakeszi Partner Ingatlanközpont irodavezetője. Már az agglomerációban is a másfél, egy plusz két félszobás lakások a legkeresettebbek, ezért azok a vállalkozók is ilyen társasházak építésébe fogtak, amelyek korábban családi házakat vagy ikerházakat építettek. A cégek általában több ingatlanirodát is megbíznak az értékesítéssel, és a kis lakások rendre elkelnek a használatbavételi engedélyek kiadása előtt.
A Pest környéki újépítésű ingatlanok kiválasztását Fidelné is a szokásos szempontok figyelembevételével javasolja. Első lépésként például a vállalkozók környékbeli referenciamunkáinak megtekintését ajánlja. A szakember szerint érdemes elbeszélgetni a lakókkal is, hiszen a korábbi beruházások típushibái már kijöhettek. A családi házak esetében a leendő tulajdonosnak kevés rálátása van az építkezésre, néhány dolognak mégis érdemes utánanéznie. Például annak, hogy valóban a költségvetésben szereplő szigetelőanyagot alkalmazták? A cirkó teljesítménye összhangban van ház méretével? És persze a szokásos dolgokat, például a nyílászárókat vagy a burkolat minőségét sem árt leellenőrizni.
Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség