Időjárás hvg.hu 2014. december. 01. 21:37

Rég nem látott ilyen katasztrófahelyzetet az ország

"Egy fát kivágunk, három másik dől ki helyette" - jellemezték a hétfői fővárosi állapotokat a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál. A tűzoltók több mint ezer hívást kaptak az ónos eső miatt Buda magasan fekvő területeiről: fizikusokat zárt el az eső a külvilágtól, egy szállodából gyerekeket kellett kimenteni, és egy időre szinte teljes hosszában lezárták a Budakeszi utat is. A XII. kerületben komolyan veszik a kidőlő fák és leszakadó fák okozta veszélyt: négy hegyvidéki óvoda nem nyit ki kedden, és Pokorni Zoltán polgármester minden környékbelit arra kér, hogy holnap ne induljon útnak.

Több mint ezer riasztás a tűzoltóknak a fővárosban, lezárt főutak, 2-3 órát késő vonatok, életveszélyes kirándulóutak - a vártnál nagyobb káoszt okozott a Magyarországra vasárnap este lecsapó ítéletidő. Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője veszélyesnek és bonyolultnak nevezte az ónos eső, illetve a fagy miatt kialakult helyzetet az M1 Híradójában.

"Egy fát kivágunk, három másik dől ki helyette" - jellemezte a hétfői fővárosi állapotokat a hvg.hu-nak Kisdi Máté, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Mint mondta, hétfő estig több mint ezer bejelentést kaptak, percenként csörögnek a telefonok. Hatvan tűzoltó dolgozik Budapesten folyamatosan sisakban, láncfűrészekkel, és velük együtt vannak bevetésen az önkéntes, illetve a társult szervezetek is. Több járműt megrongáltak a rájuk fagyott csapadék miatt letörő ágak, illetve kidőlő fák, személyi sérülésről nem érkezett jelentés.

MTI / Marjai János

A sorozatos fakidőlések miatt hétfő este le kellett zárniuk a Budakeszi utat is, így este 8 óra után lényegében lehetetlenné vált eljutni az agglomerációs településre a főútvonalon, amelyet Kuruclesi úti kereszteződéstől egészen Budakeszi határáig lezártak. Az életveszélyessé vált útra a gyalogosokat sem engedték rá; egy 30 méteres fa is kidőlt a jég súlya alatt. Este 9 óra után megnyitották az utat, tíz járműből álló konvojokban, rendőri kísérettel mehettek rajta végig az autók.

A XII. kerületben 4 óvoda nem nyit ki kedden

A legnagyobb felfordulást a XII. kerület magasan fekvő részein okozta az ónos eső. A fákra fagyott csapadék miatt súlyossá vált ágak az utakra és az autókra zuhantak, több fa kidőlt, a Normafa környékén katasztrófahelyzet alakult ki. Egy nő fejsérülést szenvedett a Konkoly-Thege úton; a mentők vitték el, de nem súlyos a sérülése.

Pokorni Zoltán kerületi polgármester a hvg.hu-nak elmondta, hogy a fokozott veszély miatt az érintett területen kedden négy óvoda zárva marad: az Őzike úti, a Normafa óvoda, a Pingvin óvoda, valamint a Művész utcai óvoda. Akik nem tudják hova vinni a gyereküket, azok számára a János kórház felső végéhez közeli Mesevár óvodában alakítottak ki csoportokat, illetve a rászorulók a Jókai klubba is vihetik a gyerekeket reggel 9-ig, ahonnan aztán busz viszi a gyerekeket a Mesevárba - mondta Pokorni Zoltán. A jég miatt veszélyessé vált területen iskolák nincsenek - tette hozzá.

MTI / Marjai János

A polgármester hangsúlyozta, hogy a helyzet éjszaka romlani fog, mert az éjszakai hidegben, a folyamatosan zuhogó esőben vastagszik a fákra fagyott jég. Pokorni Zoltán éppen ezért minden környékbelit nyomatékosan arra kért, hogy holnap ne induljon el munkába, ne vigye a gyerekét óvodába, iskolába, aki pedig ott dolgozik, ne menjen be a munkahelyére. A polgármester arra számít, hogy kedden délig nem fog érdemben javulni a helyzet.

A napközben megkezdett kármentesítő munkát éjszaka is folytatni fogják - tette hozzá. Délután sikerült megnyitni a Normafához vezető Eötvös utat, a kisebb utcák - a Normafa út, az Őzike út, a Mátyás király út - azonban továbbra is veszélyesek, bár a lakók már hazatérhettek. Hétfőn nem tudtak elindulni a munkából a Központi Fizikai Kutatóintézet (KFKI) dolgozói, ők később a XI. kerület irányában elhagyhatták a Konkoly-Thege úti épületet. Azoknak, akik nem tudtak napközben hazamenni, a kerület és a katasztrófavédelem a Jókai klubban befogadóhelyiséget nyitott - ez estére már szinte teljesen kiürült, Pokorni Zoltán szerint néhány külföldi állampolgár maradt csak ott, akik valószínűleg a Sport Hotelbe készültek, de nem jutottak el odáig. Egy szállodából napközben 38 külföldi gyereket kellett kihozniuk a tűzoltóknak.

Mint mondta, a Normafa környékén minden évben előfordul jegesedés, de még soha nem volt olyan mértékű, mint a mostani.

Fennakadások a tömegközlekedésben

A rendkívüli időjárási helyzet a BKK járatait is érinti, illetve érintette. Az időjárás, illetve a balesetek miatt módosult a a 21-es, a 21A, a 22-es, a 22A és a 222-es, valamint a 63-as autóbusz, továbbá a fogaskerekű és a H8-as hév közlekedése. A libegőt és a gyermekvasutat biztonsági okokból eleve nem indították el hétfőn. Aki buszra, villamosra szállna, előtte mindenképpen tájékozódjon a BKK Facebook-oldalán, mert a helyzet percről percre módosulhat.

A rendkívüli időjárás gondot okozott országszerte a vasútvonalakon is. Az újszászi vonalon már kitört a káosz, Kőbánya-felsőtől szinte Szolnokig ráfagyott a víz a sínre és a felsővezetékre. A gyömrői állomást egy időre teljesen ki kellett zárni a forgalomból emiatt, illetve Maglód és Gyömrő között a biztosítóberendezés is elromlott. A feltorlódások és a szerelvényfordulók miatt már jelentős, 130-160 perces késések is előfordulnak. Hasonló helyzet kezd kialakulni a ceglédi és a miskolci vonalon is, de ott hétfő este még csak maximum fél órás késésekkel kell számolni.

Veszélyessé vált hegyek

Az erdészeti cégek lezárták a kirándulóutakat a Pilisben, majd a Börzsönyben és a Mátrában is. Az eljegesedett utakra, kidőlt fákra, lombkoronatörésekre 400 méteres tengerszint feletti magasságnál kell számítani. 

A legsúlyosabb helyzet a Pilisszentkereszt-Dobogókő-Pilisszentlélek háromszögben van, ezeken a településeken napközben nem volt áram, illetve az útra dőlt fák miatt közlekedni sem lehetett a környéken. Estére Pilisszentkereszten és Plilisszentléleken helyreállt az áramszolgáltatás a katasztrófavédelem által odaszállított aggregátoroknak köszönhetően.

Útra dőlt fa a Pilisben
MTI / Mihádák Zoltán

Nemcsak a kirándulóutak, hanem a hegyi autóutak is veszélyessé váltak: Heves megyében, a 24-es főúton a galyatetői elágazó és Parádsasvár közötti útszakaszt lezárták, és nem lehet közlekedni a Galyatető és a mátraszentlászlói elágazás közötti úton sem.

Pest és Heves megyében a kidőlt fák jelentős problémát okoztak, volt olyan hely is, ahol gázcsonkot rongált meg egy lezuhanó fatörzs. Több helyen is járhatatlanok az utak.   

Több mint kilencezer ember maradt áram nélkül a leszakadó villanyvezetékek miatt Mogyoródon hétfőn este - közölte a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A vezetékek a ráfagyott csapadék súlya miatt szakadtak le. Az áramszolgáltató a katasztrófavédelem munkatársaival együtt dolgozik a károk felszámolásán, de a rossz időjárási körülmények rendkívül megnehezítik a munkát. Folyamatosan esik az eső, köd van és csökken a hőmérséklet - közölték.

Mi vár még ránk?

Az Országos Meteorológiai Szolgálat keddi veszélyjelzése szerint az elkövetkező órákban északkelet felé húzódik az ónoseső-zóna, amely holnap már elsősorban Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád és Heves megyét érinti majd, de a hegyekben az esőt fokozatosan havas eső, majd havazás váltja fel, a magasabban fekvő területeken akár 5 centiméteres hó is hullhat. Éjszaka mínusz 1, plusz 4 fok körül alakul a hőmérséklet.

Jó esély van rá, hogy kedd reggelre jégpáncél borítja majd az utakat.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.