Szerdára virradó éjjel még kétméteres magasságban is fagyra lehet számítani az ország több területén is – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).
A szerdára virradó éjszaka az országban nagyobb területen fagypont alá hűl le a levegő, még kétméteres magasságban is – közölte az OMSZ. A talaj közelében a hajnalra előrejelzett -4, +3 fokos hőmérséklethez képest még két-három fokkal hidegebb is lehetséges.
Az elmúlt másfél hónap szokatlanul enyhe időjárásának köszönhetően a természet legalább két-három héttel megelőzte önmagát, sok helyen virágba borultak a gyümölcsfák. Ilyen állapotban még a gyenge fagy is komoly károkat tehet az ültetvényekben. Ma éjszaka sok helyen védekezni kell ellene – írta az OMSZ.
A tegnap átvonult hidegfront mögött a Kárpát-medencét elárasztó hűvös levegő kedd estére nyugalomba jut. A légmozgás mindenütt mérséklődik, és az ország legnagyobb részén feloszlanak a napközben képződött gomolyfelhők. Az OMSZ-nél futtatott időjárási előrejelző modell estére már alig mutat felhőt az ország területére.
Éjfél után a számítások Magyarország területére egyre több felhőt jeleznek előre, hajnalra az ország nagyobb részén ismét lesz fátyolfelhőzet. Az ország délnyugati részein inkább 7-8 kilométeres magasságban lehet felhőzet a hajnali órákban, valamint az Alföld északi részein és az Északi-középhegység keleti vidékein még a napközben képződött maradványfelhőzet csökkentheti a kisugárzás hatását.
Mivel hajnalban az ország nagy részén szélcsendes idő várható, ezért nagyon alacsony hőmérsékletekre, több helyen fagyra kell számítani, ami az előrejelző modell hőmérsékleti képén is kirajzolódik. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy az előrejelző modellek által számított hőmérsékletnél a valóságban alacsonyabb értékek is előfordulnak, különösen a fagyzugos helyeken.
A nagyobb tájegységek közül leginkább fagyveszélyes területek a Kisalföldön, az Alpokalján, a Duna–Tisza közének középső és északi területein, a Nagykunságban és a Viharsarokban lehetnek, továbbá a Dunántúli-középhegység, valamint az Északi-középhegység völgyeiben. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy másutt nem fordulhat elő fagy, de ezek a vidékek a leginkább fagyveszélyesek.
A dél felől érkező felhőzet miatt fagynak kisebb az esélye a déli, délnyugati országhatár mentén, valamint azokon a területeken, ahol napközben képződött gomolyfelhőzet egy része még az éjszakai órákra is megmarad – ennek legnagyobb esélye az Alföld északi, északkelti részein, főleg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében van.
Egy-egy adott tájegységen a környezet magasabban fekvő pontjain, elsősorban a dombokon szintén jóval kisebb eséllyel fordul elő fagy szerda reggelre. A nagyobb települések belsejében, valamint a vízpartokon szintén mérsékeltebb lehet a lehűlés.
Kedden egyébként a hőmérséklet délután 9, 13, késő este 2,7 fok között változik, szerdán a legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4, +3 fok között alakul, délnyugaton lesz az enyhébb idő. A legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán 13, 17 fok között várható.