HVG Könyvek HVG Könyvek 2024. május. 19. 19:15

Ezek a kiégés figyelmeztető jelei. Ön melyik szakaszban jár?

Jolinda Johnson egészségcoach a kiégést négy szakaszra osztja, rávilágítva az egyes szakaszokban várható fizikai tünetekre, és megmutatva azokat a viselkedésbeli változásokat, amelyek segítségével vélhetően megpróbálunk ezekkel megküzdeni. Részlet a Reziliencia című könyvből.

Akut stressz esetén a test minden energiáját arra fordítja, hogy elhárítsa az azonnali veszélyt, minden mástól pedig energiát von el. A stresszválasz állapotába ragadva a szervezet továbbra is a stresszhormonok kiválasztását priorizálja minden mással szemben. Nisha Jackson könyve, a Brilliant Burnout (Briliáns kiégés) leírja a mellékvese-kifáradás négy stádiumát:

  • „pörgés és kimerülés”,
  • „stressz és levertség”,
  • „ellenállás a kiégésnek”,
  • „kiégés”.

Ez inspirált, hogy megalkossam a kiégés négy szakaszát, amely rávilágít a várható fizikai tünetekre, és megmutatja azokat a viselkedésbeli változásokat, amelyek segítségével vélhetően megpróbálunk ezekkel megküzdeni.

Első szakasz

  • Stresszes vagy, de a tested még képes jelentős mennyiségű kortizol stresszhormont előállítani, hogy segítsen megküzdeni a helyzettel.
  • Valószínűleg hiperébernek érzed magad, könnyedén koncentrálsz a napi feladatokra, akár még önként többet is vállalsz.
  • Amikor eljön a lefekvés ideje, nehéz lazítanod, és bár a tested fáradt, amikor álomra hajtanád a fejed, az elméd még mindig pörög.
  • Gondok lehetnek az elalvással, vagy éjszakai felébredések nehezítik a pihenést. Rendszeressé válhat, hogy hajnali egy és három között megébredsz, és nehezen tudsz visszaaludni.
  • A stressz miatt egészségtelen szokásokat veszel fel (például túlzásba viszed a cukor- és alkoholfogyasztást), így próbálva megnyugtatni magad.

Második szakasz

Ha a stressz folytatódik, és nem adsz időt a szervezetednek a pihenésre és az alapállapotba való visszarendeződésre, akkor a mellékvese, a pajzsmirigy, a petefészek és az idegrendszer küzd, hogy lépést tartson a helyzettel.

  • Egész nap fáradtnak érzed magad, esetleg szükséged van még egy csésze kávéra, hogy átvészeld a délutánt.
  • Még képes vagy elvégezni a feladataidat, de valahogy döntésképtelenné, feledékennyé válsz, nem tudsz koncentrálni, és állandóan azt érzed, hogy nem igazán vagy formában. Sűrűn van rövidzárlatod (leszáll az „agyi köd”).
  • Az alvás ebben a szakaszban szintén problémássá válik: hajlamos leszel épp akkor ébernek érezni magad, amikor el akarnál aludni.
  • Ha menstruálsz, valószínűleg észreveszed, hogy a premenstruális szindróma (PMS) tünetei felerősödnek, a vérzésed is erősebbé válhat.

Harmadik szakasz

Az idegrendszer és a mellékvesék mindent megtesznek, hogy segítsenek, de ez azzal jár, hogy a nemi hormonok – tesztoszteron, progeszteron és ösztrogén – szintje instabillá válik.

  • Szinte csak vonszolod magad a nap folyamán (különösen reggelenként), és kezded egyre leharcoltabbnak érezni magad.
  • Mivel a stressz hat az emésztésre és a bélrendszer egészségére is, ételérzékenységet tapasztalhatsz, puffadást, hasmenést, székrekedést vagy akár az irritábilisbél-szindróma (IBS) tüneteit. Bőrpanaszok jelentkezhetnek: akne, korpásodás, ekcéma.
  • Valószínű, hogy váltogatod az extrém halogatás és a szélsőséges túlmunka időszakait. Elnapolsz dolgokat, mert fáradt vagy, aztán viszont rohannod kell, hogy az utolsó pillanatban mindennel végezz.
  • Ha menstruálsz, elkezdhetnek feltünedezni az ösztrogéntúlsúly jelei: a premenstruációs tünetek hirtelen felerősödése, a szexuális vágy csökkenése és más, nehezen ignorálható problémák (például mióma, petefészekciszta, cisztás mell).

Negyedik szakasz

Folyamatosan fáradt vagy, akár egy átaludt éjszaka után is. Az előző szakaszokban a szervezeted megtett minden tőle telhetőt, hogy kielégítse a megnövekedett stresszhormonigényt, de ebben teljesen kimerült. Ezen a ponton a kortizolszint mélyrepülésbe kezd, a csúcsformás időszakoknak lőttek.

Reziliencia
HVG Könyvek
  • Jelentkeznek a pajzsmirigy-alulműködés tünetei: lassabb anyagcsere, száraz bőr, székrekedés, alvási nehézségek és súlygyarapodás.
  • A megmaradt energiád kevésbé fontos, azonnali feladatokra megy el, mert sem erőd, sem előrelátásod nincs a hosszú távú célokhoz.
  • Ezen a ponton szervezeted minden része érintett: a pajzsmirigy, a bőr, a tüdő, a szív, az ízületek, a mellékvesék, az immunrendszer, a gyomor, a hasnyálmirigy és a máj.
  • A végeredmény krónikus állapot lehet, például egy autoimmun betegség.

Bár úgy tűnhet, hogy egyik napról a másikra jutottál el a legjobb formádtól odáig, hogy reggel fel sem tudsz kelni az ágyból, a valóságban ezekhez a változásokhoz sokszor évek kellenek. De még ha az utolsó szakaszban vagy is, mindig van lehetőség másként folytatni, és megtenni magadért mindazt, amit korábban nem.

A fenti cikk Jolinda Johnson Reziliencia című könyvének szerkesztett részlete.

A stressz az életünk része, de nem mindegy, milyen választ adunk rá. A reziliencia, vagyis a lelki ellenállóképesség fejleszthető, és segítségével megelőzhetjük a kiégést. Jolinda Johnson egészségcoach programja gyakorlati útmutatót nyújt ahhoz, hogyan küzdjünk meg a mindennapi nehézségeinkkel. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.