Napjaink lányai számtalan inspiráló női szerepmodellből meríthetnek erőt, és érezhetik, milyen csodálatos dolog lánynak lenni. Ennek ellenére sok lány nem szereti önmagát. Részlet az Így neveld a lányodat, hogy elfogadja és szeresse önmagát című könyvből.
Anyáink generációjával ellentétben a mai lányok bővelkednek a lehetőségekben. Az oktatás terén hasítanak: mind a középiskolában, mind a felsőoktatásban jobban teljesítenek a fiúknál. Számos fiatal nő áll ki bátran a társadalmi változásokért, és képes eredményeket elérni.
A School Strike 4 Climate (Iskolasztrájk az éghajlatért) mozgalom keretében világszerte több millió gyerek szállt síkra a klímavédelemért. A mozgalom kezdeményezője Greta Thunberg, szervezői között pedig számos fiatal nőt találunk. Egy másik lány, a pakisztáni Malala Juszufzai, akit fejbe lőttek a tálibok, mert kiállt a lányok oktatáshoz való jogáért, ma már az ENSZ békenagyköveteként tevékenykedik.
Lányaink számtalan nagyszerű, inspiráló női szerepmodellt láthatnak a zene, a sport vagy éppen a civil mozgalmak területén, amelyekből erőt meríthetnek, és érezhetik, milyen csodálatos dolog lánynak lenni. Ennek ellenére – és ez hatalmas ellentmondás – sok lány van, aki nem szereti önmagát. Remek képességeik és kiváló eredményeik ellenére nincs önbizalmuk, lelki ellenálló képességük gyenge, önértékelésük, érzelmi jóllétük alacsony fokú.
Elszomorító bizonyítvány
Az alábbiakban egy képzeletbeli bizonyítványt állítottunk ki azokról a zavarokról és problémákról, amelyekkel lányaink küzdenek.
- Depresszió: Ötből egy 16-17 éves lány olyan tünetektől szenved, amelyek megfelelnek a klinikai depresszió diagnosztikai kritériumainak.
- Szorongás: A 4 és 17 év közötti ausztrál lányok hét százaléka, azaz tizennégyből egy lány érintett szorongásos zavarban. Ez az arány az életkor előrehaladtával romlik, mivel háromból egy ausztrál nő tapasztal az életét jelentősen megnehezítő szorongást.
- Önsértés: Egy másik ausztrál kutatásban a 14-15 éves lányok negyedének voltak a kutatást megelőző 12 hónapban önsértéssel kapcsolatos gondolatai, a 16-17 éves lányoknak pedig a negyede válaszolta, hogy már követett el szándékos önsértést életében.
- Testkép: Az étkezési zavarokkal foglalkozó ausztrál National Eating Disorders Collaboration adataiból kiderül, hogy a 8-9 éves ausztrál lányok ötvenöt százaléka elégedetlen a testével, 10-11 éves korra pedig ötvenhat százalékuk igyekszik súlyát kontrollálni.
- Étkezési zavarok: A Butterfly Foundation (Pillangó Alapítvány) jelentése arról számol be, hogy a fiatal nőket érintő harmadik leggyakoribb krónikus betegség az étkezési zavarok valamely formája. A kóros soványságban (anorexia nervosában) szenvedők közül tízből egy személy nem éli túl tíz évvel a diagnózist.
- Testi önrendelkezés: Az ausztrál lányok ötvenegy százaléka számol be arról, hogy tapasztalt már nyomást, hogy szexi fotókat készítsen és osszon meg magáról. Az Our Watch felmérésében a lányok és nők hatvanegy százaléka értett egyet az állítással, mely szerint „a lányok gyakran kényszerből egyeznek bele a szexbe barátjukkal vagy férjükkel”.
Egy ilyen bizonyítvány láttán minden szülőben megfagy a vér. Éppen emiatt igyekszünk mindent elkövetni, hogy minél fiatalabb kortól erősítsük lányaink önértékelését.
Mi lehet a jelenség oka?
Miért van az, hogy a lányok, miközben oly sok lehetőség áll előttük, tele vannak bizonytalansággal és önutálattal? Azért, mert a világ a lányok számára mérgező. Tisztában vagyunk vele, milyen súlyos állítás ez, ám az igazság az, hogy a lányok jelentős része olyan társadalomban kénytelen felnőni, ahol láthatatlan marad, ha nem viselkedik elég szexisen, ha pedig úgy tesz, akkor lekurvázzák.
A lányok olyan környezetben nőnek fel, hogy folyton azt hallják, bármit megtehetnek, de gyakran érzik úgy, hogy azt a bármit csak tökéletesen csinálhatják. A hiba és a botlás megbocsáthatatlan, a tökéletlenség megengedhetetlen. A megszégyenítéstől, ítélkezéstől való félelem tönkreteszi a lányokban rejlő lehetőségeket, és megrabolja az örömüket.
A lányok korán megtanulják, hogy az élet tulajdonképpen verseny. Értékességük, szépségük és minden eredményük relatív, a többi lány értékességétől, szépségétől és eredményeitől függ, és ez arra ösztönzi őket, hogy barátaikat és lehetséges szövetségeseiket ellenfeleknek és riválisoknak tekintsék. A felnőttek először azzal biztatják őket, hogy erősek, majd kilökik őket egy olyan világba, amely megfosztja a lányokat minden erejüktől.
Egész iparágak épülnek a lányok attól való félelmére, hogy nem érnek fel a lehetetlen elvárásokhoz. Önértékelésüket lassan, fokozatosan koptatják el, majd amikor a legbizonytalanabbak önmagukban, takaros kis összegért eladják nekik a megoldást. Mindezek után csodálkozunk, hogy a lányok magukat hibáztatják, ha nem felelnek meg mások elvárásainak – és ráadásul a saját magukénak sem?
Sajnos mi, felnőttek vagyunk azok, akik cserben hagyjuk a lányokat – és nekünk, szülőknek van a legnagyobb esélyünk arra, hogy visszafordítsuk ezt a káros folyamatot.
A fenti cikk az Így neveld a lányodat, hogy elfogadja és szeresse önmagát című kötet szerkesztett részlete. A könyv szerzői, Kasey Edwards és Christopher Scanlon tudományos kutatásokon és személyes tapasztalatokon alapuló módszereinek segítségével lányainkat felvértezhetjük az önbecsülésüket romboló társadalmi előítéletek ellen. A kötetet itt vásárolhatja meg kedvezménnyel.