2009. augusztus. 05. 00:00 Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 05. 18:04 Világ

Putyin két háborúja

Tíz évvel ezelőtt, 1999. augusztus 9-én nevezte ki miniszterelnökké Borisz Jelcin orosz államfő az akkor még alig ismert volt titkosszolgálati főnököt, Vlagyimir Putyint, aki egy nem sokkal későbbi regionális konfliktus révén látványosan megerősítette pozícióját.

 Hatalomra jutása után két hónappal az orosz erők megkezdték a második csecsen háborút, és 2000 nyarára ellenőrzésük alá vonták az évekig gyakorlatilag független észak-kaukázusi köztársaságot. Putyin, akire mentorai minden bizonnyal a parancsvégrehajtó szerepet osztották, hamar a saját lábára állt.

Hasonlóképpen segítette a tavaly augusztusi kaukázusi háború Putyin új posztjának stabilizálását. A 2000-ben orosz elnökké választott Putyin két mandátum után 2008 májusában átadta az államfői bársonyszéket Dmitrij Medvegyevnek, és visszavette a miniszterelnöki posztot. Pár hónapra rá kitört az orosz–grúz háború, amelynek kommentálásában Putyin tevékeny részt vállalt. Azt állította például, hogy az amerikai republikánusok robbantották ki az összecsapást, mert növelni akarták elnökjelöltjük, John McCain szenátor győzelmi esélyeit. Majd közölte, ha az amerikaiak valóban javítani akarnák Moszkva és Washington viszonyát, nem rendeznének hadgyakorlatot Grúziában. A nehéz feladatokat viszont az államfőként a hadsereg főparancsnokaként is tevékenykedő Medvegyevre osztotta, a nyugati politikusok például rajta kénytelenek számon kérni, hogy Moszkva – a tűzszüneti megállapodást megsértve – még mindig nem vonta vissza erőit a tavaly augusztus előtt elfoglalt állásokba.

Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.