2008. augusztus. 13. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 13. 16:12 Világ

Ellentámadás

Pénzgyűjtési fölénye, lelkes nagygyűlései és olajozott kampánygépezete ellenére sem tud elhúzni a demokrata Barack Obama republikánus ellenfelétől, John McCaintől.

Napozott, szörfözött, és meglátogatta 86 éves nagymamáját Barack Obama, aki szülőföldjén, Hawaii szigetén töltött néhány napot feleségével és két lányával. A demokrata elnökjelöltre rá is fért a lazítás, a lapok ugyanis szóvá tették, hogy az utóbbi időben kiült arcára a fáradtság. Azért is jól jött a vakáció, mert a washingtoni Pew Research Center kutatóintézet felmérése szerint a megkérdezett amerikaiak 48 százaléka úgy véli, hogy az illinois-i szenátor túl sokat szerepel a hírekben. Ellenfeléről, John McCain republikánus arizonai szenátorról csak a válaszolók 26 százaléka vélekedett így.

Az Obamánia kétélűségére figyelmeztet az is, hogy a demokrata jelölt európai körútjának (HVG, 2008. augusztus 2.) sikere nem tükröződik a közvélemény-kutatásokban. A korábbi biztos demokrata előnnyel szemben a visszaérkezése óta készült felmérések csupán 3-4 százalékos fórt regisztrálnak. A republikánus politikusokon kívül mindenki biztosra veszi viszont, hogy a novemberi elnökválasztással együtt tartandó törvényhozási szavazáson a demokraták megerősítik többségüket a washingtoni kongresszus mindkét házában. A felmérések legalábbis 12 százalékpontos demokrata előnyt mutatnak.

A 47 éves Obama, illetve a 72 éves McCain életkora közti negyedszázados különbség a felmérések szerint igencsak elgondolkodtatja az amerikaiakat, hogy a vezetői tapasztalatok híján lévő és minimális politikai előélettel bíró Obama nem túl zöldfülű-e az elnöki posztra. A republikánus párton belüli gyakori különutassága miatt a függetlenek, sőt egyes demokraták számára is megnyerő McCain igyekszik is úton-útfélen hangsúlyozni tapasztalatait - és kifogni ezzel a szelet a korára figyelmeztetők vitorlájából -, egyúttal kifigurázni az Obama körüli felhajtást. Vihart aratott, ám a felmérések szerint hatásos volt az a politikai hirdetése, amelyben demokrata ellenfelét a butuskának tartott Paris Hilton és Britney Spears társaságában üres hírességként ábrázolta.

A gúnyos reklámfilm fordulat McCain kampányában, az arizonai szenátor korábban ugyanis fogadkozott, hogy nem nyúl ilyen eszközökhöz, mert keserű tapasztalatai vannak 2000-ből, amikor a republikánus elnökjelöltséget elnyert George W. Bush kampánygépezete hasonló módszerekkel keresztültiport rajta. Most viszont stábja legutóbbi átalakításakor kulcspozíciót adott Steve Schmidtnek, a nyolc éve ellene folytatott hadjáratot irányító Karl Rove protezsáltjának.

A demokraták attól is tartanak, hogy a kampány élesbe fordulásával mozgásba lendülnek azok a republikánus politikai csoportok, amelyek négy éve a Vietnamban kitüntetett John Kerry katonai renoméját is képesek voltak megtépázni a behívót befolyásos családi barátok segítségével elkerülő Bushsal szemben. A félelmeket indokolja, hogy McCain alaposan lemaradt ugyan a pénzgyűjtésben Obama mögött, ám a republikánusokhoz dőlnek a demokrata jelöltet támadó hirdetésekre szánt dollármilliók. Obama személyes sikere miatt viszont - hiába szállt be újra a kampányba a magyar származású amerikai milliárdos, Soros György - a demokrata szervezetek sokkal kevesebb pénzhez jutnak, mint riválisaik.

Megvan a saját bajuk is a demokratáknak az augusztus végi denveri jelölő konvenció közeledtével: mihez kezdjenek az Obama által legyőzött Hillary Clintonnal, valamint férjével, a volt elnökkel. Hillary a múlt héten Nevadában - a vereség keserűségét látszólag lenyelve - Obama mellett kampányolt, ám egy, a YouTube videomegosztó portálra feltett beszédrészletében kifejezte, örömmel venné, ha támogatói Denverben hangot adhatnának iránta érzett szimpátiájuknak. Erre akkor nyílhat lehetőségük, amikor augusztus 26-án este Hillary léphet a pódiumra, ám Obama hívei attól tartanak, egy látványos tetszésnyilvánítás azt sugallná, hogy a demokraták megosztottak.

Fejfájást okoz a szintén beszédet mondó Bill Clinton is, aki felesége kampánya során többször is vihart kavaró megjegyzést tett Obamára. Egy múlt heti tévéinterjúban pedig a riporter noszogatására sem volt hajlandó kimondani, hogy az illinois-i szenátor alkalmas lenne elnöknek.

Kényes egyensúlyozást kíván az alelnökjelölt megnevezése is, amire napokon belül sort kell keríteni. Egyre kevesebben tartják valószínűnek, hogy Obama maga mellé emeli Hillaryt. Egy női partner választása hozhat szavazatokat a konyhára, de el is idegenítheti azokat, akik a volt first ladyt szeretnék látni ebben a szerepben. Obama lehetséges választottjai közül viszont kiírta magát a házastársi hűtlenségét múlt héten elismerő John Edwards, volt észak-karolinai szenátor, Kerry négy évvel ezelőtti alelnökjelöltje. McCain esetében a politikussal szemben bizalmatlan konzervatívok támogatását és szorgos kampánymunkáját garantálná az előválasztások során legyőzött Mike Huckabee alelnökjelöltsége, ám ugyanez létfontosságú független szavazókat tántoríthatna el tőle. Az arizonai szenátor gazdaságpolitikai tapasztalatlanságát ellensúlyozhatná a szintén a vert mezőnyben végzett Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó. A mormon üzletember viszont a republikánus párt gerincét adó evangelizáló keresztényeket késztetné távolmaradásra.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.