Ítélet Guantánamón
Akár az év végén szabadulhatna, és hazatérhetne feleségéhez és két lányához Jemenbe Oszama bin Laden al-Káida-vezér...
Akár az év végén szabadulhatna, és hazatérhetne feleségéhez és két lányához Jemenbe Oszama bin Laden al-Káida-vezér volt sofőrje, Szalím Ahmed Hamdan, akit a múlt héten 66 hónapos börtönre ítélt a Kuba szigetén lévő guantánamói amerikai támaszponton egy hatfős katonai esküdtszék. A második világháború után hozott első amerikai katonai törvényszéki - és nem hadbírósági - ítélet megszületése előtt a tárgyalást vezető bíró ugyanis úgy rendelkezett, hogy a szabadságvesztésbe beszámítják a 2003-as hivatalos vádemelés óta eltelt 61 hónapot. Hamdan 2001. november 24-e óta volt őrizetben, az amerikai csapatok akkor tartóztatták fel egy afganisztáni úttorlasznál, mert autójában két föld-levegő rakétát vitt.
A Pentagon azonban máris közölte: George W. Bush elnök 2001. novemberi rendelete értelmében Hamdant, mint ellenséges hadviselőt, a kiszabott büntetés letöltése után is korlátlan ideig fogva tarthatják. Jogvédők szerint ez színházzá degradálja a guantánamói katonai törvénykezést, mivel az amerikai kormány az ott született ítéletre fittyet hányva továbbra is azt tehet, amit akar. Az ügyészek életfogytiglant, de legalább harminc évet kértek az alig iskolázott, 38-40 éves Hamdanra. A bíróság azonban ejtette a terrorista összeesküvés vádját, és csak a terrorizmus támogatásában mondta ki bűnösnek, mert 1996-tól elfogásáig Afganisztánban Oszama sofőrjeként, alkalmi testőreként és fegyverszállítójaként dolgozott havi 200 dollárért.
Hamdan és Guantánamo sorsának megoldása a következő amerikai elnökre vár. A fogolytábort mindkét jelölt bezárná, ám a továbbiakról megoszlik a véleményük. A republikánus John McCain a kansasi Fort Leavenworth katonai börtönébe szállítaná a fogva tartottakat, és megtartaná az amerikai polgári és katonai jogrenden kívül helyezett katonai törvényszékeket. A demokrata Barack Obama viszont a terrorizmussal vádoltakat a polgári, illetve a katonai büntető törvénykönyv hatálya alá vonná. A politikus nézetét osztók azzal érvelnek, hogy egy szövetségi bíróság találta bűnösnek, és ítélte 2006 májusában életfogytiglanra a 2001. szeptember 11-ei támadásról végül lemaradt gépeltérítőnek tartott Zacarias Moussaouit. Szerintük ezeken a jogi fórumokon sem lenne esélye a New York és Washington elleni akció főszervezőjének, Khalid Sejk Mohamednek, aki Guantánamón vár a tárgyalására - és több társával együtt a biztos halálos ítéletre.