Kurd góc
Innentől csak saját magára számíthat, nem segíthetünk.
Innentől csak saját magára számíthat, nem segíthetünk. A terület tele van fegyverekkel, PKK-gerillákkal, iráni milíciákkal, fegyveres pásztorokkal - figyelmeztetik az utazókat az iraki határőrök az ország északi részén az iráni és a török határ mentén húzódó Kandil-hegység lábánál. Az autonómiát élvező iraki Kurdisztánhoz tartozó térség felett a hatóságoknak semmiféle ellenőrzésük nincs, és képtelenek felszámolni a Törökországban betiltott és az USA, valamint az EU által terroristának bélyegzett Kurd Munkapárt (PKK) bázisait. A terület akár egy újabb közel-keleti háború kirobbantója lehet, miután az ankarai hadvezetés, amolyan ütközőzónát kialakítva, a határ török oldalán 140 ezer katonát sorakoztatott fel. A török tábornokok legszívesebben offenzívát indítanának a PKK gerillái ellen - három nappal a vasárnapi törökországi parlamenti választás előtt mintegy száz aknát lőttek Zakho iraki határváros környékére -, de az ankarai kormány egyelőre nem adta áldását a hadműveletre, amelyet egyébként az USA is ellenez.
A támadás célja az lenne, hogy felszámolják a PKK-bázisokat. A gerillák ugyanis az utóbbi évben fokozták törökországi támadásaikat, több tucat katona és polgár halálát okozva. Az autonómiáért és kulturális jogaikért küzdő törökországi kurdok 1984-ben kezdték fegyveres harcukat, aminek több mint 30 ezer ember esett áldozatul. A török hadsereg 1995-ben és 1997-ben - becslések szerint 35-50 ezer katona részvételével - többször is átlépte a határt, de a gerillaháborúra kiválóan alkalmas, magas hegyek és mély völgyek szabdalta terepen képtelen volt felgöngyölíteni a PKK búvóhelyeit.
A török hatóságok azzal vádolják az USA-t, hogy nem gyakorol kellő nyomást az iraki Kurd Regionális Kormányra a PKK-val szembeni fellépésre. Az iraki kurd autonómia vezetői viszont azt állítják, Ankara valójában nem is a PKK iraki jelenléte miatt csörteti a kardot, hanem az iraki kurdokat akarja megfélemlíteni. Törökország számára ugyanis - teszik hozzá - elfogadhatatlan egy erős észak-iraki kurd entitás, netán független állam, hiszen a térség Irakban, Iránban, Törökországban és Szíriában szétszóródott 30 milliós kurd népességének többsége török területen él.