2008. július. 02. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. július. 02. 21:58 Társadalom

Visszaküldetéstudat

Az államfői vétó miatt egyelőre nem lehet eltiltani gazdasági vezetői posztoktól azokat, akiknek cégei irányításuk alatt bizonyítottan részt vettek piacfelosztó vagy ármegállapító kartellezésben.

HVG
Erőteljes eszköz az államfői vétónak az a formája, amelyben a köztársasági elnök megtagadja egy jogszabály aláírását, és az Alkotmánybíróság (AB) normakontrollját kéri. A taláros testületet semmiféle határidő nem köti, annak ellenére sem, hogy soron kívül járnak el az ilyen, "magasról" érkező beadványok ügyében. Sólyom László közjogi szerepfelfogásához hűen belehúzott a nyári politikai holt szezon kezdetén. A múlt héten alkotmányossági vétóval a versenytörvény módosítását küldte az AB elé, hétfőn pedig politikai vétó következett: a Balaton-törvényt küldte vissza az Országgyűlésnek megfontolásra, környezetvédelmi kifogásokkal.

A versenytörvény ügyében az államfő kritikája első olvasásra kissé nehézkesen megfogalmazott emberi jogi kiállás. "Egy jogellenes magatartáshoz kapcsolódó, preventív-represszív jellegű szankció kiszabására irányuló eljárásban a szankcióval fenyegetett személy nem kerülhet abba a helyzetbe, hogy ártatlanságát magának kelljen bizonyítania, azaz ne érvényesüljön az ártatlanság vélelme" - szögezte le beadványában a köztársasági elnök. Ebből a megfogalmazásból úgy tűnhet, mintha a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) jogerős bírói ítélet nélkül, önkényesen bűnösnek mondhatna ki embereket, és súlyos büntetést szabhatna ki rájuk. Ténylegesen azt vezetné be a törvénymódosítás, hogy a legsúlyosabb versenykorlátozó visszaéléseket - ilyen például a beszerzési árat lenyomni, az értékesítésit felhajtani szándékozó vagy a piacot felosztó kartellmegállapodás - elkövető cégek vezetőit legfeljebb két évre eltilthassák gazdasági vezetői pozíció betöltésétől. A kodifikátorok abból indultak ki, hogy bármily magas is a kartellbírság, azt a cégek kifizetik, ami a jogsértésről ténylegesen döntő ügyvezetőnek vagy igazgatósági tagoknak közvetlenül nem fáj, így a megelőzés-elrettentés érdekében személyre szóló szankciót is ki kell találni.

Az egyszerű zsebtolvajnál valóban hátrányosabb helyzetbe kerülnének a cégvezetők, esetükben ugyanis megfordulna a bizonyítási teher, nekik kellene hitelesen alátámasztani azt, hogy személy szerint ellenezték a kartellmegállapodást, vagy munkakörük miatt arra nem is lehetett befolyásuk. Egy útépítő cég személyzeti igazgatója például még talán hivatkozhatna arra, nincs befolyása az alapanyagok árának a versenytársakkal egyeztetett leszorítására, de a vezérigazgató már nem mondhatná eredményesen, hogy mindezt a helyettesei csinálták a háta mögött.

Közel sem példa nélküli azonban az ilyen jogi helyzet: a kiemelt közlekedési szabálysértéseknél is él már a sokat emlegetett objektív felelősség, a megfordított bizonyítási teher, akárcsak a sajtót és újságírókat érintő perekben. A szigorítás a piaci versenyt legsúlyosabban torzítani próbáló cégvezetők esetében általános törvényhozói támogatásra is talált, hiszen a módosítást egyhangúlag, ellenszavazat nélkül fogadta el a parlament.

Sólyom érvelése szerint a foglalkozástól - jelen esetben például az igazgatóságtól - eltiltás hatásában büntetőjogi jellegű szankció. Ezért aztán megengedhetetlen a bűnösség vélelme, ráadásul sérül a tisztességes eljárás elve is, a bíróság ugyanis csak okiratokból, az érintett gazdasági vezetők és tanúk meghallgatása nélkül döntene. Ezzel szemben a HVG által megkérdezett igazságügyi szakállamtitkár, Gadó Gábor állítja: a cégvezetők felelősségének tisztázásakor mód van a szóbeliségre, őket éppúgy meghallgathatja a bíróság, mint tanúikat. Ebben a versenyjogi esetben a szakállamtitkár nem ért egyet az ártatlanság vélelmének hangsúlyozásával sem, hiszen az büntetőjogi alapelv. Azt pedig a versenytörvény indoklása is tartalmazza, hogy a gazdasági vezetőket fokozott szakmai felelősség terheli, alapvető kötelezettségük a legsúlyosabb versenyjogi visszaélések megakadályozása, a tárca szerint pedig az új szankció segíthetné a korrupció visszaszorítását.

FAHIDI GERGELY