2006. november. 08. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. november. 08. 16:46 Társadalom

Titokviták

"Remélem, hogy a jogalkalmazók élni, és nem visszaélni fognak a rugalmasabb szabályokkal" - írta a kétharmados...

"Remélem, hogy a jogalkalmazók élni, és nem visszaélni fognak a rugalmasabb szabályokkal" - írta a kétharmados titoktörvény munkapéldányáról tavaly decemberben Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos a parlament emberi jogi bizottságának. Most akár meg is ismételhetné az akkor írtakat, hiszen tavasszal a kormány visszavonta a törvényjavaslatot, amelyről jelenleg is folyik a koalíciós vita. Az ombudsman szempontjából persze jelentős előrelépés, hogy korábbi megjegyzéseit a HVG információi szerint jórészt beépítették az átdolgozott javaslatba, de a törvény megszületése továbbra is bizonytalan.

Az új szabályozás elvben csökkentené a magasabb minősítési fokozatba tartozó iratállományt - ez a hagyományos szóhasználat szerint nagyjából az államtitok fogalmának felel meg -, egyszerűsödne viszont a rövidebb időre, de még így is akár tíz-harminc évre bizalmassá nyilvánítási eljárás. Az ombudsmani figyelmeztetés nyomán kikerülhetnek olyan, jogilag aligha értelmezhető fogalmak a javaslatból, mint "szélsőséges szervezetek" és "extrémista törekvések" (a felderítésükkel és elhárításukkal kapcsolatos adatokat a nemzetbiztonsági szolgálatok titkosíthatnák). A jelenlegi viták egyik kérdése az, szét lehetne-e választani a büntetőjogi felelősséget, sokkal szigorúbb büntetéssel fenyegetve a hatóságok tagjait, akik hivatalból ismerik a minősített adatokat, és ezzel kapcsolatos kötelezettségüket szegik meg, mint az újságírókat, akikkel szemben megszűnne vagy enyhülne a szabadságvesztés-fenyegetés.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.