2004. december. 18. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 16. 10:46 Társadalom

Kettős befutó

Az Alkotmánybíróság (AB) tagjait jelölő parlamenti bizottság múlt heti ülésén csak három párt képviselője jelent meg...

Az Alkotmánybíróság (AB) tagjait jelölő parlamenti bizottság múlt heti ülésén csak három párt képviselője jelent meg, a szabaddemokrata Fodor Gábor egy előadása miatt előre kimentette magát. A tíz hónapja minden kézzelfogható eredmény nélkül zajló egyeztetésen mindenesetre épp múlt csütörtökön következett be fordulat: az MSZP és a Fidesz-MPSZ kölcsönösen elfogadta egymás jelöltjeit. A Donáti utcai testület két új tagja így a szocialisták által megnevezett Bragyova András 54 éves alkotmányjogász és a fiataldemokraták által javasolt Kovács Péter 45 éves nemzetközi jogász lehet. Ha a múlt csütörtökön történetesen az MDF által előterjesztett harmadik jelölt, Paczolay Péter esetében is létrejön a konszenzus, akkor - szótöbbséggel - az SZDSZ nélkül is megszülethetett volna a megállapodás a két üresen álló alkotmánybírói szék betöltéséről, s a testületből jövő csütörtökön távozó (a nyugdíjkorhatárt elért) Strausz János bíró utódáról.

A kedd este a nyilvánosság előtt is megnevezett két jelölt közül kétségkívül Bragyova miskolci professzor az ismertebb, aki - kormánymegbízatás alapján - egy évtizeddel ezelőtt egy komplett alkotmánytervezetet is kidolgozott (HVG, 1995. március 25.). A rendszerváltás idején úgy vélekedett (szemben az AB végső álláspontjával), hogy az 1956-os bűncselekmények már régen elévültek. A Medgyessy Péter távozása kapcsán kirobbant közjogi vitában viszont Bragyova az "első perctől" az AB most hétfői döntéséhez hasonló véleményt képviselt, elutasítva, hogy egy lemondott miniszterelnököt 30 napig még a székéhez szegezzenek.

Az ellenzék által javasolt Kovács az utóbbi két évtizedben kutatóként, diplomataként és köztisztviselőként egyaránt kipróbálta magát. A Miskolci Egyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is a nemzetközi jogi tanszéket vezető professzor 1990-1994 között a párizsi magyar nagykövetség első titkára, 1998-1999-ben a Külügyminisztérium emberi és kisebbségi jogi főosztályának vezetője volt. Kovács élénk közéleti tevékenységet is folytat: humanitárius jogi szakértője például a Magyar Vöröskeresztnek, de olvasható az aláírása a Professzorok Batthyány Körének egyes felhívásai alatt is.

Bragyova kiválasztása különben úgy is értelmezhető, hogy a két nagy párt a múlt héten voltaképpen a szabaddemokraták háta mögött egyezett meg az AB liberális tagjelöltjéről. Fodor Gábor legalábbis múlt pénteken még úgy nyilatkozott a HVG-nek, hogy az SZDSZ továbbra is "nagyon határozottan" kiáll Halmai Gábor alkotmányjogász, illetve Majtényi László, a volt adatvédelmi biztos jelölése mellett. A baloldal egyébként azért döntött most egy liberális jogász "delegálása" mellett, mert az elmúlt évtizedben kizárólag szocialista-szociáldemokrata orientációjú jogtudósokat - Holló András (1996), Kiss László (1998), Czúcz Ottó (1998), Bihari Mihály (1999) - küldött a testületbe.

Az új bírákról folytatott tárgyalások korábban azért jutottak gyorsan zsákutcába, mert a nagyok kölcsönösen megvétózták egymás embereit. Az MSZP a Fidesz-MPSZ által első helyen jelölt Pokol Béla (54) jogászprofesszor, volt kisgazda parlamenti képviselő, a fiataldemokraták viszont Halmai és Majtényi kapcsán jelezték: nem tudják garantálni a szükséges számú szavazatot. Halmai elutasításakor a fideszesek mintha saját liberális múltjuk emlékétől akartak volna szabadulni: a ma 53 éves alkotmányjogász a rendszerváltás idején még Orbánék egyik fontos tanácsadójának számított. A Soros Alapítvány kuratóriumi elnökével állítólag az a baj, hogy túl közel került a pártpolitikához: egyik vezető szerkesztője volt az SZDSZ 2000-es programjának.

Kovács esetében másfajta averziókról hallani. Az ő jelölését néhány kormánypárti politikus azért támadja, mert rokoni szálak fűzik a fiataldemokraták frakcióvezetőjéhez: Kovács Áder feleségének az unokatestvére. "Ez a rokoni fokozat olyan áttételes, hogy azt a polgári törvénykönyv sem közeli, sem távoli hozzátartozónak nem tekinti" - riposztozott a HVG-nek Répássy Róbert fideszes képviselő.

A mostani alkotmánybíró-választás tétje nem kevesebb, mint hogy milyen orientációjú bírák jutnak többségbe a jövőben a 11 fős testületben. Az AB-t egyelőre 5:4 arányban a jobboldal által delegált (illetve a velük többnyire azonos álláspontot képviselő, a testületbe egykor többpárti jelöltként bejutott) bírák uralják. A korábban egy időre kialakult kényes egyensúly megbontása még Medgyessy nevéhez fűződik, aki egy furcsa döntéssel (Czúcz Ottó alkotmánybíró luxembourgi bíróvá jelölésével) kisebbségbe manőverezte a baloldalt a Donáti utcában. Ez volt az a lépés, amely azután az ellenzéket érdekeltté tette abban, hogy egészen mostanáig elodázza a bíróválasztást.

Szili Katalin házelnök az alkotmánybíró-jelölő bizottság hétfői ülése előtt azt mondta: nem engedi el addig a pártok képviselőit, amíg meg nem lesz a megállapodás. Paczolayt Vastagh Pál (MSZP) vétózta meg, mondván: a Köztársasági Elnöki Hivatal helyettes vezetője nem tekinthető semleges jelöltnek. A tárgyalások kedden este folytatódtak, a felmerült nyolc személy egyike sem kapott azonban kellő támogatást, így "új fordulót" kell tartani a harmadik bíró kiválasztására.

BABUS ENDRE

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.