2008. május. 28. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. május. 28. 18:45 Prizma

Phoenix a Marson

Sikeresen landolt hétfőn hajnalban az amerikai Phoenix űrszonda a Mars eddig kevéssé vizsgált fertályán, az északi...

Sikeresen landolt hétfőn hajnalban az amerikai Phoenix űrszonda a Mars eddig kevéssé vizsgált fertályán, az északi részen (eddig leginkább a marsi egyenlítő környékén kutakodtak), ahol, úgy sejtik, robotkarjával jeget is begyűjthet a szonda. (Képünkön egyik első fotója.) Szemmel látható jégfoltot egyelőre nem találtak, de a felszín alapján a tudósok arra következtetnek, a talajban fagyott vízre - tehát közvetve az élet jeleire - bukkanhatnak. A marsi nyár idején a fagypont alatt 17 és 77 Celsius-fok között ingadozik a hőmérséklet, de a Phoenix képes a kemény talajba lefúrni, és a helyszínen elemzéseket végezni. Ezek alapján esetleg választ lehet kapni a nem csak a tudósokat kínzó kérdésekre: volt-e - netán a mélyben van-e - élet a Marson, illetve valóban drasztikus klímaváltozás tette-e a korábban meleg bolygót zimankóssá és szárazzá.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.