2008. május. 28. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. május. 28. 18:45 Prizma

Nagy Imre-perpatvar

A Nagy Imre-per "újraélesztésére" készül a nonprofit Nyílt Társadalom Archívum (OSA) és az 1956-os Intézet. Az 1958.

A Nagy Imre-per "újraélesztésére" készül a nonprofit Nyílt Társadalom Archívum (OSA) és az 1956-os Intézet. Az 1958. június 9-15-e közötti népbírósági tárgyalást - a vádlottak és a tanúk kihallgatását, a vádirat-ismertetést, a védőbeszédeket és az utolsó szó jogán elmondottakat - a Belügyminisztérium hangtechnikusai rögzítették magnószalagra. Az 52 órányi hanganyag szakértők szerint meglepően jó minőségű, néhány másodpercet kivéve teljes egészében érthető. 1990 óta a Magyar Országos Levéltárban őrzik, és az Országos Széchényi Könyvtár digitalizálta. A felvételt az OSA-hoz tartozó, 150 fő befogadására alkalmas Centrális Galériában az eredeti időrendben játszanák le, pontosan úgy, ahogyan ötven évvel ezelőtt elhangzott: június 9-én - ami 1958-ban is hétfőre esett - fél 10-től 20 óra 40 percig szólna a tárgyalás, a halálos ítélet pedig június 15-én 18 órakor lenne hallható. A Magyar Országos Levéltár főigazgatója a vádlottak hozzátartozóinak hozzájárulásához kötötte a felvétel lejátszását. Az OSA hiába gyűjtötte össze a jóváhagyó nyilatkozatokat, hétfői lapzártánkkor a levéltár adatvédelmi aggályokra hivatkozva visszavonta az engedélyt. "Csak találgatni tudjuk, rossz beidegződés, félelem, avagy kicsinyes irigység áll-e a háttérben - mondta a HVG-nek Tamási Miklós, az OSA munkatársa. - Tavaly decemberben felajánlottuk, hogy a felvétel digitalizálásában szívesen közreműködünk, erre a felajánlásunkra azonban éppúgy nemet mondtak, mint arra, hogy a nyilvános bemutatót közösen rendezzük." A koncepciós perről a nagyközönség eddig kizárólag a Kádár-rendszer idején állami megrendelésre készített propagandafilm részleteit láthatta.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.