Kis vírushatározó
Fájl- és bootvírus, trójai ló és féreg - sorol fel néhányat a bitvirológusok által felállított, a számítógépes...
Fájl- és bootvírus, trójai ló és féreg - sorol fel néhányat a bitvirológusok által felállított, a számítógépes kórokozókat terjedési és károkozói tulajdonságaik alapján csoportosító kategóriák - ha jobban tetszik, víruscsaládok - közül Varga Zoltán, a digitáliskártevő-irtással és -elhárítással foglalkozó 2F 2000 Kft. munkatársa. Kezdetben, a nyolcvanas években, még a világhálósodás előtt az első közforgalmi vírusok az akkori adathordozókon, mágneslemezen, netán szalagon terjedtek. Ezért, mai utódaikkal ellentétben, inkább csak lokálisan tudtak károkat okozni: egy-egy adatállományhoz, fájlhoz másolva (innen a nevük is: fájlvírus), és a fenti módon, kizárólag emberi közvetítéssel vándoroltak számítógépről számítógépre. Jó esetben csak tréfás üzeneteket írtak a monitor képernyőjére, netán összekavarták a billentyűzet betűsorrendjét, pusztítóbb fajtáik azonban akár a merevlemez teljes tartalmát is törölték.
A vírusevolúció következő állomását az úgynevezett bootvírusok jelentették a nyolcvanas években és kilencvenes évek elején. Ezek az operációs rendszereket indító úgynevezett bootba vagy indítószektorba fészkelték be magukat. Mivel minden lemezművelet rajtuk keresztül történt, szinte teljes mértékben uralták a rendszert, és igen pusztító példányaik is megjelentek, így például a hírhedt Michelangelo. A lopakodó gyűjtőnéven jegyzett digitális kórokozók a vírusfejlesztőknek köszönhetően már álcázni is képesek voltak magukat: például egészséges program alakját és tulajdonságait felvéve próbálták félrevezetni a víruskeresőket.
Újabb kategóriát alkotnak a trójai programok, amelyek a mitológiai faló elvén működnek: egy ideig a gépbe beengedett, ártalmatlan ajándéknak látszó programban csücsülnek, majd egyszer csak támadásba lendülnek. Gyakran úgynevezett hátsókapu-szoftvert is rejtenek, mellyel a támadók át tudják venni a fertőzött gép teljes irányítását, és akár jelszavakat is lophatnak. A világháló elterjedésének köszönhetően 1999 tavaszán újfajta kártevő jelent meg: a Melissa névre hallgató, elektronikus levélben terjedő, a melléklet óvatlan megnyitásakor fertőző fájlvírus.
Jelenleg a legnagyobb gondot az ezredfordulón megjelent férgek okozzák. A klasszikus értelemben vett vírusokkal szemben, amelyek terjedéséhez szükség van valamféle hordozóra, például egy programra, mágneslemezre, amit megfertőzhetnek, a férgek önmagukban is életképesek - olvasható a már idézett szakember által is szerkesztett virushirado.hu című internetes szakoldalakon. És mivel 98 százalékuk elektronikus levelekben utazik, nincs is másra szükségük, mint a naiv és laikus hálópolgárra, aki minden további nélkül megnyitja az ismeretlen helyről érkező leveleket is. A férgek fénykora az "I love you" című üzenetet küldő LoveLetterrel, valamint a Melissával kezdődött, és most a MyDoommal folytatódik.
VAJNA TAMÁS