2006. április. 19. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. április. 19. 22:17 Trend

Forrás nélkül

Bár egy miniszteri rendelet előírja, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) 2003 óta nem tartotta meg a...

Bár egy miniszteri rendelet előírja, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) 2003 óta nem tartotta meg a kétévente esedékes ártárgyalásokat a gyógyfürdőkkel, így ma is az akkori árak maximum 85 százalékát fizeti támogatásként a magyar biztosítottak gyógykezelése után. "A nagyobb fürdőkben ma 2500 forint körül van a gyógymasszázs ára, ebből azonban mindössze 625 forintot térít a szolgáltatóknak a betegek után az OEP, a vízsugárkezelés 1700 forintos költségéből 683 forintot, a gyógyvizes kádfürdő ezerforintos árából pedig csak 454 forintot" - sorolja a lemaradásra a példákat Ákoshegyi György, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára. Az OEP-nél elismerik a csúszást, ám azzal védekeznek, hogy a Fürdőszövetség 2003 óta nem szolgáltatott korrekt számításokat az ártárgyalásokhoz, amelyekre ígéretük szerint idén májusban végre sort kerítenek.

A fürdők állandó költségei az utóbbi három évben jelentősen nőttek, így a legtöbb létesítmény ma veszteségesen működik - hívja fel a figyelmet Ákoshegyi, aki szerint a tb-támogatás manapság a ráfordításoknak is legfeljebb a felét fedezi. "A tulajdonosok a legtöbb esetben az önkormányzatok, amelyek kénytelenek saját forrásaikból kiegészíteni a támogatást, ha nem akarják, hogy a hazai vendégek a túl magas árak miatt lemondjanak a gyógykezelésekről" - mutatott rá a szakember. A fürdőkre jutó állami támogatás tavaly összesen 5,7 milliárd forint volt, ám abból a költségvetési megszorításokra hivatkozva év közben elvontak 10 százalékot. "Az idén erre a csökkentet t összegre tenne rá 6 százalékot az OEP, az elmúlt három év elmaradt emeléseit kompenzálandó" - háborgott Ákoshegyi, aki szerint a támogatást mintegy 50 százalékkal kellene emelni ahhoz, hogy biztosítva legyen a megélhetés a magyarországi gyógyfürdők számára.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.