2009. július. 15. 00:00 Utolsó frissítés: 2009. július. 15. 18:03 Magyar gazdaság

Jobb, kézen-közön

Számháború pattant ki az elmúlt hetekben akörül, hogy hány önkormányzatban működik együtt a Jobbik Magyarországért...

Számháború pattant ki az elmúlt hetekben akörül, hogy hány önkormányzatban működik együtt a Jobbik Magyarországért Mozgalom a Fidesszel. A szocialisták egy, a tavasszal készült tanulmány alapján legalább kétszáz ilyen helyhatóságot emlegettek. Más szám jön ki, ha jobbról kezdik számba venni a politikai szövetségeseket: onnan nézve alig néhány olyan képviselő-testület működik, ahol elismerik, hogy szerepük van a korábbi paktumoknak a mandátumok elosztásában és a napi politikában. Valójában még a Jobbik pártigazgatója, Szabó Gábor sem tudta a HVG kérdésére pontosan megmondani, hány képviselője ül a pártnak a helyhatósági testületekben.

Budafokon Staudt Gábor például saját jogon nem is juthatott volna be a közgyűlésbe 2006-ban, ha a Fidesz a megszerzett voksok felét a kapcsolt lista lehetőségével élve nem irányítja át két körzetben is a Jobbik javára, hiszen Staudt csak így érte el a mandátumhoz vezető 908 szavazatot. Cserébe a Jobbik támogatta a Fidesz polgármesterjelöltjét, Szabolcs Attilát, amiért viszonzásul további két bizottsági szakértői posztot és három felügyelőbizottsági, illetve ellenőrző bizottsági helyet is kapott a Jobbik a kerület különböző társaságaiban. Nem utolsósorban így lett a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar Kulturális Kht. fb-tagja a fiatal jobbikos képviselő még fiatalabb testvére, Staudt Máté, aki 2006-ban ugyancsak képviselőjelölt volt. Egy-egy pozíció tiszteletdíja havonta bruttó 40-50 ezer forint.

A Fidesz sok esetben egyáltalán nem kötötte a választók orrára a politikai szövetséget. A budapesti Belvárosban például csak a Jobbik hirdette, hogy megállapodásra jutott a Fidesszel, ebből azonban csupán annyi látszott, hogy a Jobbik nem indított jelöltet az V. kerületben. Viszont a paktumot fennen hirdető jobbikos politikus, Rétháti György külső tagként végül mégis bekerült a városfejlesztési bizottságba, méghozzá a Fidesz és a KDNP jelöltjeként.

Cegléden a Jobbiknak még saját polgármesterjelöltje is volt, vagyis nyílt konkurenciát jelentett a Fidesz számára, a két párt képviselői mégis együtt szavaznak a testületekben. Idén ez alól csak egyetlen esetben volt kivétel: a Jobbik képviselője, Korondi Miklós a Fidesz képviselőivel ellentétben nem támogatta, hogy 200 ezer forintot fizessenek a holokauszt-emlékműre kiírt pályázat nyertesének, Csurgai Ferenc szobrászművésznek. Az ideológiai összhang azonban csak néhány percre bicsaklott meg: következő határozatában ugyanis a képviselő-testület kimondta, hogy csak akkor állítják fel a náci népirtás mementóját, ha eredményes lesz a kommunista diktatúrák áldozatainak emlékére kiírt tender is.