Kazi Faruk Ahmed: jótékonykodó bangladesi
Nem okult a múltból, sőt történelmet akar írni a világ egyik legnagyobb civil szervezete, a bangladesi Prosika vezetője, Kazi Faruk Ahmed, aki a minap bejelentette: Egyesült Polgárok Mozgalma néven pártot alapít. Kérdés, mekkora sikerre számíthat a decemberi parlamenti választáson. Tavaly ugyanis hasonlóval próbálkozott a mikrohitelezésért 2006-ban Nobel-békedíjat kapott Mohamed Junusz, aki végül lemondott arról, hogy civil szervezetből politikai mozgalmat formáljon, miután kiderült: pártja nem lenne népszerű.
"Harcolunk a szegények jogaiért, csökkentjük a szegénységet, és helyreállítjuk a demokráciát" - szólnak Faruk jelszavai. Az általa 1976-ban alapított Prosika a legnagyobb civil szervezet Bangladesben, 9 ezer főt alkalmaz, és több mint 10 millió embernek nyújt segítséget. A több százmillió dolláros éves költségvetésű mozgalom mikrohitelezéssel, segélyezéssel és a fenntartható növekedés elősegítésével foglalkozik, utóbbi keretében eddig 1 milliárd fát ültettek. Oktatási intézményeket és baromfifarmokat tart fenn, és nők által készített kézművestermékeket áruló üzletláncot is működtet. Bár a Prosika csupán egyike a 20 ezer bangladesi civil szervezetnek, tevékenységével Faruk rányomta bélyegét országa társadalmi fejlődésére.
Banglades a világ egyik legkorruptabb országa, így nem meglepő, hogy Farukra és szervezetére is többször rávetült a gyanú árnyéka. Az országot január óta vezető katonai kormány is vizsgálja a szervezet pénzügyeit, 2004-ben pedig le is tartóztatták a vegyész végzettségű Farukot. Szabadulását annak köszönhette, hogy felesége hangos nemzetközi kampányt indított, és az Amnesty International is mögé állt. Ám a szegénység felszámolásáról számos cikket és könyvet publikált Faruk állítólagos visszaéléseiről is 160 oldalas tanulmány készült. E szerint az évek során alapítványi pénzekből jócskán költött kedvenc ebeire, amelyeknek egyebek közt villanyfényes kutyaházakat építtetett. Bőven jutott egyik születésnapi bulijára, valamint saját házára, udvari grillsütőre, irodájának berendezésére is. Két fiát is állítólag az alapítvány pénzén taníttatta. A legsúlyosabb vád szerint a több tízmillió dolláros külföldi adományok 2 százalékát rendre saját számláira irányítja.