2007. szeptember. 19. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 19. 17:08 Háló

Online repülőjegy-foglalás - papírmunkával

Néhány hónappal ezelőtt egyik ismerősöm Stockholmba szeretett volna repülni, a jegyét interneten rendelte, hogy időt...

Néhány hónappal ezelőtt egyik ismerősöm Stockholmba szeretett volna repülni, a jegyét interneten rendelte, hogy időt spóroljon. Két nappal az utazás előtt kiderült, hogy az Aeroviva Utazási Irodánál elektronikusan vásárolt repülőjegyét csak akkor fogadják el, ha indulás előtt további papírokat tölt ki és azokat postán vagy faxon elküldi az utazási irodának. Ezzel gyakorlatilag lenullázták az e-ticket egyik nagy előnyét a papírjeggyel szemben, nevezetesen, hogy az utasnak nem kell az utazási irodákban szükséges papírmunkát végigasszisztálnia.

"A dokumentációnkhoz szükségünk van még egy hivatalos megrendelőre - ha ezt a honlapunkon kitöltötte, akkor az nemsokára megérkezik hozzánk, ha nem, kérem, töltse ki a csatolt megrendelőt, és küldje vissza nekünk, a jegykiállítás utáni esetleges dátummódosítások költségéről szóló nyilatkozattal együtt, aláírva" - reagált levélben az utazási iroda a stockholmi jegyet online fizető ismerősömnek. Érdeklődésére, hogy mégis mi értelme van így az internetes foglalásnak, a szóban forgó iroda munkatársai elismerték, rendszerük nem tökéletes. Ám ezekre a papírokra szükség van - tették hozzá. A jegyvásárlásnál megkövetelt dokumentum segítségével ellenőrizhető, hogy az utas nem fedezetlen vagy lopott hitelkártyával fizetett-e. Az átfutási idő pedig azért is lehet hosszú, mert az irodával együttműködő OTP Banknál a kártyás fizetés visszaigazolása, illetve a légitársaság visszajelzése nem azonos időben történik - érveltek az utazási irodában.

Ezek után a Háló is megkereste az Aerovivát, amely lapunkat arról tájékoztatta, hogy a náluk vásárolt e-ticket önmagában érvényes, így az utazáshoz csak a foglalási kód kell, melyet e-mailben küldenek el. Így tehát repülőjegy-vásárlás esetén nem szükséges bejönni hozzánk - mondták, hozzátéve: online fizetni az OTP rendszerén keresztül gyorsan és biztonságosan lehet.

Ellentmondás azonban nemcsak a stockholmi jegyvásárló története és az utazási iroda verziója között van. Az OTP is másképp vélekedett az e-ticket szolgáltatásról, mint az Aeroviva: "Másodpercek kérdése, hogy megérkezzen a visszaigazolás a kártyás vásárlásról, hiszen minden tranzakció kivétel nélkül online" - hárította el a felelősséget az e-ticket szolgáltatás akadozásáért az OTP Bank kommunikációs osztálya. Az OTP Bank online webes fizetési rendszere ugyanis azonnal visszaküldi az engedélyezett, illetve az elutasított választ a webshop üzemeltetőjének és a vásárlónak. Mivel a bank csak a kártyás fizetési tranzakció adatait kapja meg, nincs hatása sem az utazási iroda működésére, sem a légitársaságok helyfoglalási rendszereire, és a tranzakció engedélyezése sem függ ezektől.

Nem az Aeroviva az egyetlen utazási iroda, ahol elektronikus repülőjegy-vásárlással kapcsolatban furcsaságok vannak. Annak ellenére, hogy a Vista online repülőjegy-eladása látványosan emelkedett az utóbbi időben, és ma már eléri a havi 100 millió forintot, továbbra is ragaszkodnak a készpénzes fizetéshez. Üzleti szabályzatuk értelmében e-ticketet nem lehet bankkártyával vásárolni. A központi irodában ezt azzal magyarázták, hogy a légitársaságok legfeljebb 48 óráig tartják a jegyáraikat, és ha az utalás mondjuk a 47. órában érkezik, már nem biztos, hogy a felkínált áron tudja megvenni a jegyet. "Az utasok többsége egyébként is szeret készpénzzel fizetni" - érvelt a Vista egyik munkatársa.

Erősen kétséges, hogy ezek után sikerül-e a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetségnek (IATA) megvalósítani eredeti szándékát, és a szövetséghez tartozó légitársaságok, így a Malév is, legkésőbb 2008. május 31-éig teljesen áttérnek az elektronikus jegy használatára. A Háló információi szerint a projekt halasztást szenved, és a papírjegy, legalábbis jövőre, még megmarad. Néhány év múlva viszont a közlekedési múzeumok standard kiállítási tárgya lehet.

SALGÓ ANDREA

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.