Ahol a hálózatok hálózatát szövik
Rob Lloyd, a Cisco System EMEA (Európa, Közel-Kelet és Afrika) régióért felelős alelnöke a napokban Budapesten járt. Az informatikai hálózatok fejlesztésében és értékesítésében világelső cég terveiről, magyarországi tevékenységéről interjút adott a hvg.hu-nak.
Háló: A Cisco új ügyfélszolgálati központot létesít Magyarországon, várhatóan 2005 első fél évében. Miért nálunk, miért most, mi lesz a feladata?
R. L.: Ez a központ nem vevőszolgálat lesz, s nem javításokkal foglalkozik, hanem szervesen kapcsolódik évi 22 milliárd dollár bevételt elkönyvelő vállalatunk kutatás-fejlesztési programjához. Több száz magasan kvalifikált szakembert fogunk alkalmazni, akik segíteni fogják a közép-és kelet-európai térségben működő ügyfeleinket a legújabb technológiák, hálózati rendszerek alkalmazásában, és szakembereik betanításában. Ez a térség a Cisco egyik legdinamikusabban bővülő piaca. A magyarországi Cisco központ nemcsak álláslehetőséget teremt fiatal hazai informatikai szakembereknek, hanem lökést adhat a magyar IT-iparnak, elősegítheti új, innovatív vállalkozások beindítását is.
Magyarországra azért esett a választásunk, mert itt kedvező az üzleti klíma, kitűnőnek tartjuk a számítástechnikai képzést, emellett széles körű kapcsolatokat építettünk ki a magyar felhasználókkal. Például a soproni önkormányzattal együttműködve részt veszünk az ottani e-város építésében. A tervek szerint szélessávú VPN (virtual private network - virtuális magánhálózat) fogja összekötni a polgármesteri hivatalt, az ipari és innovációs parkot, a Nyugat-magyarországi Egyetemet és számos oktatási, egészségügyi és szociális intézményt. Az IP-telefónia szolgáltatást is a Cisco eszközeire építve alakítják ki.
Háló: Önöket mint a "hálózatok hálózatának" építőit tartják számon. Milyen terveik vannak a következő évekre?
R. L.: Az elmúlt években közel 100 különböző céget vásároltunk meg, tudatosan szélesítjük profilunkat, ugyanis rendszerekben gondolkodunk. Ezt nevezzük architektúrának. Vagyis egységes hálózatra építkezünk, amely a szélessáv révén képes kiszolgálni a kommunikációs, szórakoztatási és adattovábbítási igényeket. E közös platformról tudják ellátni feladatukat a felhasználók, kábelcégek, internetszolgáltatók, szoftverfejlesztők, legyen szó akár szórakozásról, képzésről, internet-hozzáférésről. A következő években a különböző rendszerek tovább konvergálnak, hiszen már ma sincs szükség külön-külön hang- és adathálózat kiépítésére, mivel a hangkommunikáció is az IP-alapú hálózaton történik.
Háló: Tehát a cél e rendszerek egyesítése egyetlen hatalmas hálózatban?
R. L.: Már most is ebbe az irányba megy az iparág. Az a hálózat, amit otthon használ, hogy elkészítse és a szerkesztőségbe eljuttassa írásait, az irodai hálózat, amelyen keresztül cikkeit megjelenteti a weben, a hálózat, amit a bankátutalásoknál használ, hamarosan egyetlen átfogó hálózattá egyesülnek. Mivel a különböző felhasználások közötti fal leomlóban van, ezért igyekszünk tevékenységünket minél több piacra kiterjeszteni. Az utóbbi években mintegy 100 akvizíciót hajtottunk végre, nemrég például a Linksys társaságot vásároltuk meg, amely az otthoni és kis irodai vezetékes és vezeték nélküli hálózati eszközök vezető gyártója. Tudomásul vettük, hogy az informatika területén nincs megállás. Hallatlanul gyors ütemű a fejlődés: egy tradicionális piacon három év alatt fejlesztenek ki egy új technológiát, a mi területünkön három hónap alatt. Persze hosszabb távra is gondolnunk kell. Ezért a kisvállalkozásokra is gondolva alig egy hónapja mutattunk be egy integrált szolgáltatására, azaz adat, hang és videó továbbítására egyaránt alkalmas, biztonsági technológiákkal ellátott, költséghatékony routercsaládot. És néhány hete dobtuk piacra óriási teljesítményű útválasztó rendszerünket, az CRS-1-et, amely képes kiszolgálni a világ legnagyobb kommunikációs szolgáltatóit is, nemcsak ma, hanem még 20 év múlva is. Ennek kifejlesztése 3 évet vett igénybe, és 500 millió dollárba került.
Háló: A Ciscóval foglalkozó elemzésekben visszatérő félelem, hogy önök monopolizálják a piacot, és a hálózatok nagymérvű integrációjával tulajdonképpen veszélybe sodorhatják az ágazat jó részét, ha ne adj' isten, pénzügyi bajba kerülnek...
R. L.: Először is, pillanatnyilag kitűnő üzleti eredményekről tudok beszámolni. A július végén befejeződött 12 hónapban 22 milliárd dolláros bevételünkhöz 4, 5 milliárd dollár nyereség kapcsolódott. Vegye figyelembe, hogy alig három éve, a dot.com cégek összeomlásakor 2,3 milliárd dollárnyi raktárkészletet kellett leírni, és 8500 alkalmazottat kényszerültünk elbocsátani. John Chambers, cégünk elnöke akkor lemondott másfél millió dolláros fizetéséről, és hajlandó volt 1 dollárért dolgozni, hogy néhány munkahelyet megmentsen. De azóta áramvonalasítottuk cégünket, és eredményeink magukért beszélnek. Nem kell attól sem tartani, hogy monopolizáljuk a piacot. Valójában több versenytársunk van, mint valaha. Van olyan terület, ahol a kicsik közé sorolnak bennünket, másutt, például az IP-telefónia területén már a harmadik helyre küzdöttük fel magunkat néhány év alatt. Nem bánjuk a konkurenciát, ösztönöz bennünket ár, minőség, gyorsaság, innováció tekintetében.
HIRSCHLER RICHÁRD