2006. november. 15. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. november. 15. 16:24 Gazdaság

Audi-szolidaritás

Alighogy az Országgyűlés elfogadta az "igazságos közteherviselés" szellemében kivetett 4 százalékos szolidaritási adó...

Alighogy az Országgyűlés elfogadta az "igazságos közteherviselés" szellemében kivetett 4 százalékos szolidaritási adó szeptemberi bevezetését, az Audi lobbizása nyomán máris kénytelen volt azt némiképp korrigálni. A Győrbe települt német autógyártó ugyanis kiharcolta, hogy a különadó alapjából leírhatja a kutatásra-fejlesztésre fordított kiadásait (a kialkudott kedvezménnyel természetesen minden adófizetésre kötelezett vállalkozás élhet). A cég még az Orbán-kormánytól kapott adómentességet, amit a Gyurcsány-kormány is megerősített: az eddigi beruházások fejében 2007-ig nem kell iparűzési adót fizetnie, 2011-ig pedig a társasági adóra sincs gondja. A luxusautó-gyártó még azt is meglebegtette, ha extraadó fizetésére köteleznék, felülvizsgálja jövő évi beruházási programját. Közlésük szerint ebben a szerszámgépgyár további bővítése, a TT sportkocsi mellett egy újabb típus, feltehetően az A3-as kabrióváltozatának összeszerelése, valamint a meglévő gyártelep szomszédságában nemrég vásárolt telkeken még mélyen titkolt újabb gyártótevékenység előkészítése szerepel.

Nem kis összegekről lehet szó, elvégre a tavaly Győrben előállított közel 1,7 millió motor és 12 ezer jármű után az árbevétel 4,2 milliárd euró volt, közel harmincszor annyi, mint a start idején, 1995-ben. Az idei év első kilenc hónapjában 1,4 millió motort és 13 ezer gépkocsit bocsátott ki a magyarországi telep, a forgalom a tavalyi azonos időszakban mért közel 3,2 milliárd euróval szemben elérte a 3,7 milliárdot. Az Audi magyarországi beruházásainak összértéke 1993-tól 2006. szeptember végéig meghaladta a 3 milliárd eurót, ebből a kutatás-fejlesztés (k+f) 597 millió eurót vitt el. Az idei évre tervezett 300 millió euró értékű beruházásból közel 290 millió már megvalósult, ezen belül 105 milliót fordítottak k+f-re. A kompromisszummal végződött adófizetési meccs betetőzéseként a múlt héten Martin Winterkorn Audi-elnök vizitált Gyurcsány Ferenc kormányfőnél, előadást tartott a Műegyetem hallgatóságának, majd megállapodást írt alá, miszerint a cég évente 350 ezer euróval támogatja az egyetemen folyó autóipari kutatásokat.

A gazdasági tárca egyik vezető tisztségviselője szerint megütközést keltett, hogy az Audi a tárgyalások közben kiszivárogtatta az adókönnyítési terveket, ráadásul saját ötletként tálalva azokat. Winterkorn cégelnök a HVG-nek adott interjúban azt mondta, a magyar kormányfővel folytatott megbeszélései során nem érzékelt rosszallást. "Azt próbáltuk hangsúlyozni - fejtegette -, hogy az Audinak világméretű versenyben kell helytállnia, ennélfogva a konszernen belüli versengésben Győrnek is állandóan meg kell méretnie magát." Winterkorn azt is érzékeltette a HVG-vel, hogy a cégvezetést megzavarta a szolidaritási adó váratlan bevezetése, dühítette őket, hogy a kormány képviselői közül senki sem konzultált velük előzetesen, később pedig tiltakozó beadványaik is süket fülekre találtak az érintett tárcáknál. Mindez azonban nem zavarta meg az Audi és a kormány szokásos üzletmenetét: az október 23-ai ünnepségek idején a cég saját járműflottájából nyolcvan hosszított karosszériájú A-8-as luxusbatárt, köztük tíz páncélozott típust bocsátott ingyen a Gyurcsány-kormány rendelkezésére, azokkal fuvarozták az állami rendezvényekre érkezett külföldi vendégeket.

Winterkorn szavainak súlyát most már az is növeli, hogy a múlt héten őt jelölték az anyavállalat, a VW-csoport elnökévé a váratlanul lemondott Bernd Pischetsrieder helyébe. Az Audit 2002-óta kormányzó Winterkorn - aki Magyarországról kitelepített sváb szülők gyermeke, 59 éves, metallográfus végzettségű - legfőbb céljának azt tekinti, hogy a vállalat a két örök rivális, a Mercedes és a BMW fölé kerekedjen. Becsvágyó tervei szerint az ingolstadti prémiumgyártónak az idei évre várható 900 ezer darabos autótermelését 2015-ben 1,4 millióra kell emelnie.

HEIMER GYÖRGY