2006. október. 31. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. október. 31. 15:29 Gazdaság

Szabványosított tévéforradalom

A digitális és az analóg műsorszórás lényegi különbsége az, hogy az előbbi esetében a készülékek tömörítve kapják a...

A digitális és az analóg műsorszórás lényegi különbsége az, hogy az előbbi esetében a készülékek tömörítve kapják a jeleket, így egy-egy műsorszóró hálózat az eddigi egy csatorna helyett - az eljárástól és a képminőségi elvárásoktól függően - egy úgynevezett multiplexben öt-tíz műsor közvetítésére lehet alkalmas. A digitális technológia esetén nincs szellemkép, mákosodás, villódzás, nem torzulnak a színek, és kiváló a hangminőség is (cd-minőség, sztereóban). Lehetővé válik a mobil és hordozható vétel, azaz az adást akár óránként 150 kilométeres sebességgel száguldó járműben vagy elektromos zavarokkal teli környezetben is élvezni lehet. A néző egy sor háttér-információhoz is hozzájut a képernyőn éppen futó adással kapcsolatosan.

Az európai földfelszíni digitális szabványt, a DVB-T-t (Digital Video Broadcasting - territorial) 1996-ban fogadták el, az új technológia alkalmazása Európában 1998-ban Nagy-Britanniában kezdődött el. A digitális televíziózás jövőjét alapvetően meghatározta a Genfben idén június 16-án zárult nemzetközi frekvenciaelosztó értekezleten elfogadott egyezmény, amelynek alapján a részt vevő 101 ország több évtizedre szóló frekvenciahasználati lehetőséget kapott. A tárgyalások során Magyarország nyolc televíziós és három rádiós multiplexhez jutott, ami harminc-negyven országos földfelszíni sugárzású digitális televízió- és számos új rádiócsatorna működtetését teszi lehetővé. A rádiózás esetében a fogyasztók számára a jobb - cd-minőségű - hang és a digitalizálással járó kapacitásbővülés új belépők megjelenését és a meglévő piaci szereplők vételkörzetének bővítését jelentheti. Az audiovizuális kínálatot tovább növelheti, hogy a jelenleg leginkább elterjedt MPEG-2 technológiánál fejlettebb tömörítési eljárás alkalmazásával e kapacitást meg lehet duplázni.

A genfi konferencia döntése értelmében analóg adás az UHF-sávban legkésőbb 2015-ig, a VHF-sávban pedig 2020-ig sugározható. Az uniós tagországok számára azonban a teljes digitális átállás határideje 2012 eleje, utána az analóg sugárzást lekapcsolják. A genfi egyezmény értelmében az átmeneti időszakban új analóg műsorszórási engedélyt már csak a digitális tervezéssel összhangban lehet kiadni.

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.