2005. november. 09. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. november. 09. 17:02 Gazdaság

Ígéretek, igézetek

Nagy-Britanniában két parlamenti választás is a bébikötvények, azaz a gyermek befektetési alapok (Child Trust Fund...

Nagy-Britanniában két parlamenti választás is a bébikötvények, azaz a gyermek befektetési alapok (Child Trust Fund, CTF) igézetében telt el. A Munkáspárt 2001-es választási ígéretét 2004-ben melegítette fel, a felnőttkor küszöbének átlépését megkönnyítő első utalványokat pedig 2005 áprilisa és augusztusa között küldte el a szülőknek az adóhatóság. Visszamenőleg is, hiszen a kormányzati segítségre minden, 2002. szeptember 1-je után született gyermek jogosult; a legtöbben 250 fontos (durván 94 ezer forintos), a kiugróan szegény családok viszont 500 fontos utalványt kaptak az újszülöttek után, automatikusan - feltéve, hogy elkészítették éves jövedelemigazolásukat.

Az utalvánnyal valamelyik szülő (vagy gyám) három CTF-számlatípus közül választhat - immár több tucat pénzintézet valamelyikénél. A legegyszerűbb befektetési mód értelemszerűen a bankbetét. Ennél jóval kockázatosabb a részvényekbe fektető alap - bár ezeknél a kormány a kockázat megosztása érdekében kötelezővé teszi a széles portfóliót -, illetve a befektetési alap. Az utóbbiak esetében etikai jellegű korlátozás is érvényes: az alapok nem vásárolhatnak dohány- vagy fegyveripari részvényt. A befektetett összeg kamata és hozama adómentes, az összegyűlt pénz azonban a 18. születésnap előtt nem használható fel. Ugyanakkor a 16. életévüket betöltött kamaszok maguk is átvehetik számlájuk menedzselését, amire az is lehetőséget nyújt, hogy a befektetések az egyes alapok között szabadon mozgathatók. A kormányzati kezdőtőkét a gyermekek 7. születésnapján újabb utalvány egészíti ki - ennek értékét később határozzák meg -, sőt Gordon Brown pénzügyminiszter ígérete szerint a középiskola megkezdésekor egy harmadik ajándékcsomag is várható. A számlákról évente egyszer, a gyermekek születésnapján küldenek értesítést a pénzintézetek. A számlavezetési díj a befektetett összeg maximum 1,5 százaléka.

A CTF-rendszer a családi, rokoni hozzájárulásokra is apellál. Ennek a maximuma évi 1200 font, amire az adómentesség éppúgy érvényes, mint a kormányzati apanázsra. Egy személy pedig maximum 3 ezer fontig jótékonykodhat a gyámolítandó családok csemetéi javára (nehogy az állam túl sok örökösödési adótól essen el). Ha a szülő, a gyám egy évig nem él a befektetési lehetőséggel, megteszi helyette az adóhatóság, amely a befektetési alapokat preferálja. A hatóság egyébként csaknem 2 millió utalványt postázott, ennek feléről egyelőre nem gondoskodtak a szülők.

"Ez az első eset, hogy az állam tőkéhez juttatja polgárait" - méltatta a CTF-modellt a HVG-nek Samuel Brittan, a The Financial Times publicistája (HVG, 2004. május 5.), a napilap hasábjain is legfeljebb azt róva föl, hogy a kezdőtőke nagyon alacsony. De hogy 18 év elteltével valóban tőkeként funkcionál-e, az kérdéses: a kormány CTF-kiadványa szerint a számlán összegyűlt és szabadon felhasználható summa gépjármű-jogosítvány beszerzésére, komputervásárlásra vagy a tanulmányok finanszírozására egyaránt fordítható. A pénzügyi kormányzat számításai szerint az első 250 font - 1,5 százalékos számlavezetési díjjal, 2,5 százalékos inflációval és 4,5 százalékos hozammal - jelenértéken 421 fontot ér, évi 120 fontos szülői kiegészítéssel 3295 fontot, 240-es családi hozzájárulással 6170-et, a maximális évi 1200 fontos többlettel viszont már 24 365 fontot. Az egyik befektetési alap pedig úgy kalkulál, hogy 2020-ban félmillió felnőttkorú szaladgál majd - összesen 5,5 milliárd "bébifonttal" a zsebében.

FARKAS ZOLTÁN