2004. november. 27. 00:00 Utolsó frissítés: 2004. december. 03. 16:13 Gazdaság

Kiadós privatizáció

Rágalmazási perbe is torkollhat a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációjának ügye. A kormányfő ugyanis zokon vette Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök állítását, miszerint a céget Gyurcsány Ferenc korábbi üzleti partnerének, a Láng Kiadó és Holding Rt.-t vezető Erdős Ákosnak játszották át.

Lehetőleg magyar és szakmai befektető legyen, s a tankönyvpiacból ne hasítson túl nagyot - nagyjából ezt lőtte be az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV) idén nyáron, a 100 százalékos tulajdonában álló Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. (NTK) privatizációs pályázatának kiírásakor. A "terv" teljesült: a múlt héten nyertesnek hirdetett, a könyvszakmában leginkább nyomdáiról ismert Láng Kiadó és Holding Rt. (LKH) tankönyvkiadással korábban egyáltalán nem foglalkozott, így az NTK-csomag (70 százalék mínusz egy szavazat) megszerzésével sem lesz egyharmadosnál nagyobb a piaci részesedése. Nem is ezért, hanem a pályázat vélelmezett körülményei miatt tört ki botrány rögvest az eredményhirdetés után. Bár az 1,9 milliárd forint saját tőkével meghirdetett, tavaly 5,8 milliárd forint konszolidált árbevétel mellett 530 millió forint adózás előtti eredményt produkáló társaságért nagy volt a tülekedés, ám végül egyetlen ajánlat találtatott érvényesnek.

A sokak fantáziáját megmozgató NTK-ra az első körben még 11 vevőjelölt ajánlkozott, köztük a tankönyvpiac - saját bevallása szerint - 22 százalékát birtokló Apáczai Könyvkiadó és Könyvterjesztő Kft. által összeszervezett konzorcium, a WSiP lengyel tankönyvkiadó, a Wallis Rt. vagy az Axel Springer Magyarország Kft. ügyvezetője, Bayer József érdekeltségébe tartozó Vinton Filmgyártó, Filmforgalmazó és Reklám Kft. vezette konzorcium. Holott az NTK piacából mind többet csippent le a konkurencia - tavaly 7,9 millió, egy évvel korábban még 8,5 millió darab tankönyvvel volt jelen -, még ha az eredményen nem látszik is igazán az erózió, hiszen az előző két évben rendre félmilliárd forint feletti adózás előtti nyereséget mutatott ki (az üzleti terveket hozó vezérigazgató, Pálfi József pedig kasszírozza az ÁPV alapítói határozatai szerint a menetrendszerű prémiumot, tavaly éppen 6,72 millió forintot).

Az ÁPV sem csinosította a menyasszonyt: amint erre egy tavaly novemberi kormányhatározat felhatalmazta, háromévnyi nyereséget, 1,25 milliárd forintot vont ki osztalékként a cégből (860 millió forintot az eredménytartalék terhére), így a 2003-as mérleg szerinti eredmény 10 millió forint mínuszra sikeredett.

A pénzkiszívás sem szegte kedvét a jelentkezőknek, bár nyilván némi diszkontot jelentett, hogy emiatt a bevételt szezonálisan hozó NTK termeléséhez a nyertesnek mintegy 2 milliárd forint finanszírozási forrás után kell néznie. A 11 ajánlattevő közül a szakmai elképzelések és az előzetes árajánlat alapján az öt legmagasabb pontszámot elért társaságot, illetve konzorciumot választotta ki az ÁPV, hogy a második körben már csak a legmagasabb végleges árajánlat alapján döntsön. A bejutottak közül a Wallis Rt. és a harmadik legmagasabb pontszámot elért Georg Westermann GmbH & Co. - Németország egyik legnagyobb tankönyvkiadója - azonban már nem tett ajánlatot. "Tudjuk, milyen részletes adatok kellenek egy kiadó megítéléséhez, ám ezeket többszöri, határozott kérés ellenére sem kaptuk meg" - indokolta a visszalépést a HVG berlini tudósítójának Eginhard Höhne, a braunschweigi központú cég osztályvezetője. Habár az adatszobában a pályázók elvileg hat-hat napon keresztül tájékozódhattak, nem kaptak választ az egyes könyvek példányszámát, a költségek-eladások alakulását firtató kérdésekre, mint ahogy - üzleti titokra hivatkozva - a szerzői jogi szerződések időtartamát sem tudhatták meg. Márpedig bármely kiadó legfőbb piaci értékét épp a szerződéses állomány jelenti. "Az adatok hiányában túl sok volt a rizikótényező" - összegezte Höhne, hozzátéve: ha megkapnák az adatokat, akár azonnal repülőre ülnének az NTK privatizációja miatt.

Az ily módon zsákbamacskának tekinthető cégre végül a Lángon kívül a WSiP és az első körben a legtöbbet, 4,2 milliárd forintot kínáló szegedi Mozaik Kiadó és Oktatási Stúdió Kft. vezette konzorcium tett végleges ajánlatot, ám utóbbi kettőét érvénytelennek nyilvánította az ÁPV. Azzal az indokkal, hogy a Mozaik nem tett eleget határidőre a kért hiánypótlásnak, a WSiP banki fedezetigazolása pedig nem felelt meg a kiírásnak. Hogy pontosan így történt-e, illetve jogszerű volt-e a pályázat lebonyolítása a kiírástól az eredményhirdetésig, azt ma már az ÁPV felügyelőbizottsága (fb) vizsgálja, mégpedig soron kívül (Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök követelését megelőzve az ÁPV igazgatósága ugyanis már saját NTK-döntésével egyidejűleg felkérte erre az fb-t). A legnagyobb ellenzéki párt előre levajazott tendert emleget azon az alapon, hogy a 2002 nyaráig a jelenlegi miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozott Perfekt Rt.-t éppen az LKH vásárolta meg (HVG, 2002. június 15.). Könnyen lehet, hogy a bíróságon folytatódik az ügy, legalábbis a kormányfő hétfőn a parlamentben közölte: kész rágalmazásért beperelni Pokornit, aki azt állította, hogy az NTK-t átjátszották Gyurcsány üzleti partnerének.

A Tankönyvkiadó privatizációját kezdettől hevesen támadta a Fidesz-MPSZ, de nem lehetett teljes az egyetértés a másik oldalon sem. Legalábbis a kormányváltás után igazgatósági elnökké kinevezett Szvák Gyula tavaly azért mondott le posztjáról, mert más szakmai véleményt képviselt. A Mészáros Tamás ÁPV-elnöknek írt lemondólevelében legalábbis úgy fogalmazott: "E megtisztelő tisztséget nem azzal vállaltam, hogy az NTK privatizációjában segédkezzem (...) többször kifejtettem a privatizációval kapcsolatos ellenvéleményemet (...) szempontjaimat nem vették figyelembe, sőt válaszra sem méltatták." Szvák az oktatási tárca felügyelete alá tartozó kulturális műhelyként képzelte el az NTK-t.

Az ÁPV szerint "kedvező" ár az LKH által fizetendő 3,21 milliárd forint - a 70 százalékos csomag névértékének durván 4,5-szerese -, legalábbis a vagyonértékelésben szereplő piaci értéknél félmilliárd forinttal több. Erdős Ákos, az LKH tulajdonos elnök-vezérigazgatója a HVG-nek az ügyletről nem kívánt nyilatkozni. Az LKH maga tavaly 554 millió forint árbevételt és 178 millió forint adózás előtti nyereséget ért el, a cégcsoport azonban - benne a Szikra Lapnyomda Rt.-vel, az Athenaeum Nyomda Rt.-vel vagy például a Geomédia Kiadó Rt.-vel - ugyanakkor 18,9 milliárd forint árbevételt és csaknem 1 milliárd forint adózás előtti eredményt hozott.

A Láng-birodalomhoz tartozik az Állami Nyomda Rt. - az LKH-ból tavaly változatlan tulajdonosi arányokkal kivált Láng Portfolió Kft.-n keresztül -, amely 2003-ban egymaga 9,9 milliárd forint bevételt és 1,17 milliárd forint adózás előtti eredményt termelt. A számos állami megrendeléssel bíró - így a diákigazolványokat, illetve az EU-népszavazás, majd az EP-választások szavazócéduláit készítő - nyomda együtt alapította az akkor országos rendőrfőkapitány (később belügyminiszter) Pintér Sándorral a Preventív-Security Rt.-t (HVG, 1998. június 6.). A láthatóan prosperáló Láng-birodalom számára sem tűnik elhanyagolható falatnak a Tankönyvkiadó, különösen annak fényében, hogy a Szikra Lapnyomdának érzékeny érvágást jelent a Ringier-kiadványok elvesztése; a Nemzeti Sportot október végétől, a Blikket decembertől viszi el a Ringier. A Népszabadság viszont Lengyel László elnök-vezérigazgató szerint "2005 végéig biztosan marad" a Szikránál.

VITÉZ F. IBOLYA, WEYER BÉLA / BERLIN