A háború hat napja
Augusztus 7.
Augusztus 7., csütörtök - A Grúzia és a jogilag még hozzá tartozó, de valójában már több mint 15 éve tőle elszakadt Dél-Oszétia határán napok óta tartó kisebb-nagyobb lövöldözések és összecsapások után Mihail Szaakasvili grúz elnök tévébeszédben hirdetett fegyvernyugvást, és hívta tárgyalásokra a másik felet, éjszaka aztán mégis megindult a grúz hadigépezet. Tbilisziben állítják, hogy az oszétok folyamatosan provokálták egységeiket, így nem volt más választásuk, mint késő este a tűzszünet felmondásáról értesíteni a térségben állomásozó orosz békefenntartók parancsnokát és megkezdeni "az alkotmányos rend helyreállítását" Dél-Oszétiában. ahol viszont a grúzokra mutogatnak, mondván, ők indították a háborút, ágyú- és rakétatüzet zúdítva az önjelölt köztársaság békés álmát alvó fővárosára, Chinvalira.
Augusztus 8., péntek - Tbilisziben arról számoltak be, hogy Chinvalit teljes egészében az ellenőrzésük alá vonták, ekkor azonban már Oroszország is akcióba lépett: repülőgépei grúz célpontokat támadtak, majd bevonult Dél-Oszétiába az 58. hadsereg.
Augusztus 9., szombat - Az orosz csapatok kiszorították Chinvaliból a grúz erők jelentős részét. A Grúziától magát szintén függetlennek tekintő Abházia megnyitotta a második frontot, és megtámadta a Kodori-szorosban állomásozó grúz erőket; a fekete-tengeri flotta néhány hajóját - hivatalosan Szuhumi kérésére - az abház partok közelébe vezényelték.
Augusztus 10., vasárnap - Chinvali teljes egészében orosz ellenőrzés alá került, a Fekete-tengeren orosz hajók grúz naszádokkal keveredtek lövöldözésbe, és egyet el is süllyesztettek. Este Tbiliszi ismét tűzszünetet hirdetett.
Augusztus 11., hétfő - Az orosz szárazföldi erők már a közvetlen válságövezeten kívül eső, nyugat-grúziai városokban portyáztak, állítólag többet ellenőrzésük alá is vontak, és grúz közlés szerint Gorit is lőtték. Amerikai segítséggel hazaszállítottak nyolcszázat abból a 2 ezer katonából, aki Irakban képviseli Grúziát. Szaakasvili aláírta a válságban közvetítő francia és a finn külügyminiszter által ajánlott tűzszüneti megállapodást, ezt az oroszok nem fogadták el, a grúzok pedig délután még ágyúzták Chinvali környékét.
Augusztus 12., kedd - Az orosz elnök befejezettnek nyilvánította a grúziai "békekényszerítő hadműveletet". A célt elérték, a lakosság és a békefenntartók biztonságát helyreállították, az agresszort megbüntették - mondta Dmitrij Medvegyev, aki a válságban közvetíteni kívánó francia elnökkel, Nicolas Sarkozyvel is találkozott Moszkvában, és megerősítette neki: Oroszország akkor hajlandó a tárgyalásokra, ha Grúzia eredeti pozícióiba vonja vissza haderejét, és írásban garantálja az erő alkalmazásának elutasítását. Grúzia bejelentette, hogy kilép a Független Államok Közösségéből és felmondja az orosz békefenntartók abháziai jelenlétéről 1994-ben kötött szerződést.