Lassú víz
Nem fog látványos píárakció keretében biciklire pattanni a következő napokban a leendő környezetvédelmi miniszter -...
Nem fog látványos píárakció keretében biciklire pattanni a következő napokban a leendő környezetvédelmi miniszter - ígérte a HVG-nek Fodor Gábor.
HVG: Évek óta sürgeti, hogy az SZDSZ integrálja programjába a környezetvédő eszméket. Most viszont miért csak két héttel később lép hivatalba, mint az önnel együtt bemutatott egészségügyiminiszter-jelölt?
F. G.: A felelős döntéshez idő kell. A környezetvédelmi tárcánál nincs olyan szükséghelyzet, ami indokolná az új vezető sietős - hogy ne mondjam: hisztérikusan gyors - kinevezését. Semmi okot nem látok a kapkodásra. A tárca eddigi első embere még a helyén van, az ügyek átadása-átvétele normális körülmények között némi időt vesz igénybe. E tárca esetében arról sincs szó, hogy miniszter híján a kormány egy másik tagjának kellene aláírni az előterjesztéseket.
HVG: Azt mondta: első intézkedéseként át fogja világítani a minisztériumot, amit idestova fél évtizede önök, szabaddemokraták vezetnek. Tart valamitől?
F. G.: Tisztán óhajtok látni. Senki nem gondolhatja azt, hogy hasraütésszerűen fogom megkezdeni a munkát. A tárcát mindazonáltal működőképesnek, az apparátust pedig felkészültnek tartom. Távolról sem olyan a helyzet tehát, mint 1994-ben, művelődési miniszteri kinevezésem idején, amikor egy katasztrófa sújtotta területet kellett átvennem, amely tele volt használhatatlan MDF-es káderekkel.
HVG: Sokáig elutasította, hogy egy önálló ombudsman védje a jövő nemzedékek érdekeit. Most miért lett hirtelen egyik élharcosa egy ilyen tisztség megteremtésének?
F. G.: A parlamenti biztosok számát nem tartottam kívánatosnak tovább növelni. Az utóbbi években ugyanakkor kiderült, hogy az általános ombudsman és helyettesének feladata ütközik, ami komoly konfliktusokhoz is vezetett. Ezért az év elején én magam is kezdeményeztem, hogy a megkettőzött reszortot szüntessük meg, s a helyettes biztost - önálló közjogi szereplőként - nyártól váltsa fel a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa.
HVG: Egy zöld miniszter gyakran tesz szimbolikus gesztusokat: iszik a Balatonból, gyalogtúrákon izzad, vagy tapossa a pedált gondosan bekamerázott rendezvényeken. Eldöntötte már, hány kilométer új bicikliutat fog például beígérni a kerékpárosoknak?
F. G.: Nem szeretem a rögtönzéseket. Nyeregbe sem fogok szállni píárakció keretében a következő napokban. 11 éves fiam és 7 éves lányom társaságában időnként elindulok persze Diamondback típusú mountain bike-ommal például a Gyöngyös-Mátrafüred bicikliúton. Van tehát fogalmam arról, miért volna szükség a jelenleginél jobban kiépült kerékpáros-infrastruktúrára.
HVG: Nem csinált különösebb titkot abból, hogy inkább az igazságügyi tárcát szerette volna vezetni. Sokan most úgy látják, tulajdonképpen csak jobb híján fogadta el ezt a tisztséget.
F. G.: A miniszterséget azért vállalom, mert központi jelentőségű kérdéssé akarom tenni a környezetvédelem ügyét. Politikai adottságnak tekintem, hogy e ciklusban az SZDSZ három meghatározott tárca vezetésére kapott lehetőséget. Tisztában vagyok ugyanakkor azzal is, hogy a környezetvédelmi ügyek iránt a liberális választók igen fogékonyak. A velünk szimpatizáló fiatalok pedig egyenesen az ökológiai problémákat tekintik a legfontosabb stratégiai kérdésnek.