Partner az elutasításban
Izrael bojkottálni fogja a palesztin kormányt, ha abban részt vesz a Hamász, hacsak az nem mond le a terrorról, nem...
Izrael bojkottálni fogja a palesztin kormányt, ha abban részt vesz a Hamász, hacsak az nem mond le a terrorról, nem ismeri el a zsidó állam létezési jogát, és nem fogadja el a Palesztin Hatóság által eddig Izraellel aláírt megállapodásokat - tette egyértelművé vasárnap Ehud Olmert ügyvezető izraeli miniszterelnök, aki a kómában lévő Ariel Saron kormányfő által alapított Kadima pártot is vezeti. Így nyilatkozott a baloldali Munkapárt és a jobboldali Likud is, egyértelművé téve, hogy olyan szervezettel nem tárgyalnak, amely chartája szerint Izrael elpusztítására törekszik. Valószínű, hogy egyetlen izraeli párt véleménye sem fog jelentős mértékben változni a március 28-ára előrehozott parlamenti választásig, bár a Jediót Ahronót című napilap által készített, a Hamász győzelme utáni első közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 48 százaléka támogatja a tárgyalásokat egy Hamász vezette palesztin kormánnyal, míg 43 százalék elutasítja.
Izraeli kommentárok szerint a zsidó állam valószínűleg a választás után is várakozó álláspontra helyezkedik. A Hamász mindenesetre 2004 szeptembere óta nem hajtott végre öngyilkos merényletet, és tartotta magát a tavaly februárban kezdődött tűzszünethez, miközben a Fatah holdudvarához tartozó különféle fegyveres csoportok többször is támadták Izraelt, a Fatah fegyveres szárnyának tartott al-Aksza Mártírjainak Brigádja pedig nyíltan bejelentette, hogy nem tekinti érvényesnek a tűzszünetet. Ráadásul az 1993-as oslói megállapodásokhoz vezető titkos izraeli-palesztin tárgyalások annak ellenére folytak, hogy a Fatah csak a kilencvenes évek második felében törölte chartájából a zsidó állam elpusztítására vonatkozó részt, igaz, a néhai Jasszer Arafat már 1988-ban elismerte Izrael létezésének jogát. A terroristából békepartnerré, majd Nobel-békedíjas vezetővé avanzsált Arafat 2004-es halála előtt azonban ismét persona non gratává vált Izrael számára.
A Hamász győzelme - Vadi Abunasszar izraeli elemző szerint - várhatóan a Likudot fogja erősíteni, amelynek vezetője, Benjamin Netanjahu máris az egyoldalú lépések politikáját, vagyis a Gázai övezetből történő kivonulást említette a szélsőséges mozgalom felemelkedésének hátterében. Szerinte ugyanis a palesztinok úgy érezhették, hogy a terrornak köszönhetően ürítette ki Izrael a tengerparti sávot. Sok múlik azonban azon, hogy az izraeli választásokig nyugalomban marad-e a Hamász. A The Jerusalem Post című izraeli napilap elemzése arra is rámutatott, hogy a Likud korábban több lehetőséget is elmulasztott népszerűségének növelésére. Nem nyert például abból, amikor a beteg Saron helyére a hősi háborús múlttal nem rendelkező Olmert került. A lap szerint ha Netanjahu nem lesz képes a Hamász győzelmét a maga javára fordítani, akkor menthetetlenül lemarad, és nem kizárt, hogy a Kadima - a Hamászéhoz hasonló - földcsuszamlásszerű győzelmet arat.