2006. február. 01. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. február. 01. 17:37 Fókuszban

Tiltott övezet

Mintha börtönből jönne ki az ember egy látogatás után, amikor elhagyja a Gázai övezetet, és az ereci átkelőnél...

Mintha börtönből jönne ki az ember egy látogatás után, amikor elhagyja a Gázai övezetet, és az ereci átkelőnél Izraelbe érkezik. A palesztin ellenőrzés után, egy hosszú betonfolyosót követően két acélrácsos kapu következik, amelyeket távirányítással nyitnak ki, miközben nyilvánvalóan kamerán figyelik a mozgást. Ezt követően a csomagokat egy gépben, az embereket - feltartott kézzel - egy fülkében világítják át, mintha másik bolygóról érkezett lényeket vizsgálgatnának bombabiztos fülkéből egy tudományos-fantasztikus filmben. Ám mindez a valóság. A 2000-ben kezdődött második intifáda oly mértékben lerombolta a bizalmat zsidók és palesztinok között, hogy szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy Erec egyszer normális határátkelő lesz, ahol emberek, járművek és áruk szabadon mozoghatnak.

A szinte egymást érő zsúfolt gázai városokban múlt szerdán, a parlamenti választás napján nem volt érzékelhető az övezetet a tavalyi egyoldalú izraeli kivonulás után elborító káosz és törvénytelenség. Ellenkezőleg, az iskolákban berendezett választóhelyiségeknél a szavazót, megfigyelőt, újságírót egyaránt ováció fogadta. Szinte mindenhova választási plakátokat ragasztgattak, a bejáratnál gyerekek álltak sorfalat, a Hamász zöld és a Fatah sárga zászlóit lengetve. A kampány a szavazás napján is gőzerővel folyt, nem lehetett megúszni, hogy jelöltet, pártot hirdető lapot vagy brosúrát ne nyomjanak a kíváncsiskodó kezébe. Az iskolák területén azonban már szigorúan levetették a pártszínezetű sálakat. Az utcákon száguldoztak a párthíveket szállító autók. Csoda, hogy a kocsik tetején állók nem estek le, de talán azért, mert a szavazás amúgy is egyfajta cirkuszi mulatságra emlékeztetett, és a mutatványnak sikerülnie kellett. A HVG-t tájékoztató európai megfigyelők szerint egyébként kifogástalanul zajlott a felkészülés, a szavazás és a voksok megszámlálása, többen úgy vélték, ez volt az eddigi legdemokratikusabb választás az arab világban.

Pedig a Gázai övezet kétmilliós lakossága rendkívül nehéz helyzetben él. A lapunknak nyilatkozók továbbra is megszállt területnek tekintik az övezetet, hiszen nem működik a reptér, nincs kikötő, a szárazföldi, légi és vízi határokat Izrael ellenőrzi, kivéve az Egyiptom felé vezető rafahi átkelőt, de a 18 és 40 év közötti férfiak a szomszédos arab országba sem utazhatnak. A munkanélküliség 60 százalékos, az árak a különféle ágazatokat - például gyorsétterem-hálózatokat, cementgyárakat vagy a töltőállomásokat - kézben tartó monopóliumok miatt magasak, a benzin literje például 2 dollárnak megfelelő sékel. Ha a Nyugat nem folyósítja segélyeit, és azokat máshonnan nem pótolják, akkor a Gázai övezet és Ciszjordánia gazdasága napok alatt összeomlik.