2005. július. 13. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. július. 13. 17:15 Fókuszban

Al-Káida-Európa: kettő-null?

Nem az a kérdés, lesz-e terrortámadás Nagy-Britannia ellen, hanem csak az, mikor - ezt a meggyőződésüket a tavalyi...

Nem az a kérdés, lesz-e terrortámadás Nagy-Britannia ellen, hanem csak az, mikor - ezt a meggyőződésüket a tavalyi madridi vonatmerényletek óta nyílt titokként kezelték a brit hatóságok. Titkosszolgálati források szerint az elhárítás azóta számos kísérletet hiúsított meg, legutóbb tavaly augusztusban nyolc személyt - köztük állítólag az al-Káida egyik helyi vezetőjét - vettek őrizetbe vegyi támadások szervezéséért. Így aztán a múlt csütörtöki merényletsorozatot követően a gyanú azonnal az iszlamista szélsőségesekre terelődött, különösen miután két ilyen csoport is magára vállalta a merényletet. Egyikük internetes közleményben az al-Káida Európai Dzsihádjának Titkos Csoportja néven jelentkezett, egy másik pedig Abu Hafsz al-Maszri Brigádokként. Utóbbi azóta újabb közleményt is kiadott, melyben "a halálos háború" és a dzsihád folytatását ígérve Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Izrael mellett Dániát is megfenyegette.

Egy, a napokban kiszivárgott, a brit miniszterelnöki hivatal és a külügyminisztérium által a kormányfő részére tavaly összeállított, titkosnak szánt anyag szerint Nagy-Britanniában ma már ezrével élnek al-Káida-szimpatizánsok, akik terrorcselekmények elkövetéséhez ott toboroznak informatikai, illetve mérnöki tudással rendelkező egyetemistákat. A jelentés drámaiságát tovább erősíti London idén távozott rendőrfőnökének a nyilatkozata: Lord Stevens szerint mintegy 3 ezer brit születésű vagy Nagy-Britanniában tartózkodó személy kapott kiképzést Oszama bin Laden táboraiban. "Világszerte számos - sikeres vagy meghiúsult - al-Káida-akció közvetlen kapcsolatban áll a brit dzsihadista hálózattal. Köztük van az 1998-as kenyai és tanzániai követség-robbantás, Ahmed Resszam 2000-ben kudarccal végződött akciója, hogy felrobbantsa a Los Angeles-i nemzetközi repülőteret, a 2003-as casablancai robbantás" - sorolják a nemzetközi terrorizmussal foglalkozó SITE Institute elemzői, Rita Katz és Michael Kern most megjelent, A dzsihadista világ központja - Nem véletlenül hívják Londonisztánnak című tanulmányukban. A két brit állampolgár - Omar Khan Sharif és Assaf Mohammed Hanif - által 2003 áprilisában végrehajtott tel-avivi öngyilkos merényletről és a tavalyi madridi vonatrobbantásokról sem feledkeznek meg.

Spanyol biztonsági források állítják, négy hónapja figyelmeztették Londont, hogy a 47 éves szíriai Musztafa Szetmariam Nasszer - akit a madridi vonatrobbantásokért is felelősnek tartanak, és jelenleg valószínűleg Irakban tartózkodik - Nagy-Britanniában is alvó terrorista sejtet épített ki, és a májusi parlamenti választások idején támadni készül. Nasszer - akit a spanyolok már tíz évvel ezelőtti Londonba költözésekor is megfigyeltek - állítólag kapcsolatban áll Abu Katadával, akit az al-Káida európai nagyköveteként tartanak számon. Abu Katadát egyébként kétévnyi fogva tartás után több társával együtt március közepén engedték szabadon Nagy-Britanniában, miután úgy találták: az emberi jogokba ütközik az a 2001. szeptember 11-ét követően meghozott jogszabály, mely szerint a terroristagyanús külföldiek titkosszolgálati jelentések alapján korlátlan ideig őrizetben tarthatók. A londoni robbantások ügyében gyanús személyek közt tartják számon a marokkói származású, Londonban élő Mohammad al-Gerbouzit is, aki állítólag kapcsolatban áll az Irakban működő hírhedt terrorista vezérrel, a jordániai Abu Muszab al-Zarkavival, és feltehetőleg szintén közreműködött a tavalyi madridi, illetve a korábbi casablancai terrortámadásokban.

SCHWEITZER ANDRÁS

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.