2005. január. 12. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. január. 12. 18:14 Fókuszban

Ukrán paktum

Viktor Juscsenko, a december 26-án megválasztott elnök békejobbot nyújtott az ukrajnai oligarcháknak, akiket az...

Viktor Juscsenko, a december 26-án megválasztott elnök békejobbot nyújtott az ukrajnai oligarcháknak, akiket az ellenzék vezetőjeként nem is olyan régen még keményen ostorozott. Az új - egyelőre közelebbről nem részletezett - játékszabályok tiszteletben tartásáért cserébe Juscsenko azt ígérte, hogy az új hatalom nem fogja revízió alá venni azokat a privatizációs ügyleteket, amelyeknek köszönhetően az ukrajnai kapitalizmus arculatát meghatározó regionális pénzügyi-ipari csoportok létrejöttek. Juscsenko nem is igen tehet mást, hiszen Leonyid Kucsma elnökségének tíz esztendeje alatt Ukrajnában szinte elválaszthatatlanul összefonódott egymással üzlet, államapparátus és politikai hatalom.

Emblematikus személyisége ennek a korszaknak Viktor Pincsuk, Kucsma veje, akinek magánvagyonát már 2003 végén is 1,3-1,5 milliárd dollárra becsülték. A Pincsuk-birodalom ékköve a cső- és vasötvözetgyártással foglalkozó, dnyepropetrovszki illetőségű Interpipe holding, de az Ukrajnában eddig a legnagyobb értékű kapcsolati tőkével rendelkező üzletembernek a vasútivagon-gyártásban, az élelmiszeriparban és a bankszektorban is komoly érdekeltségei vannak. Pincsuk politikai erejét növelte, hogy két kereskedelmi tévécsatornát üzemeltet, és jelen van az írott sajtóban is. Szintén közel áll Kucsmához az úgynevezett "kijevi klán", amelyet Viktor Medvedcsuk neve fémjelez. A félmilliárd dollár körüli magánvagyonával a leggazdagabb ukránok között nem a legelőkelőbb helyen tanyázó Medvedcsuknak az elnöki hivatal és az általa gründolt Egyesült Szociáldemokrata Párt vezetőjeként az utóbbi években annál nagyobb volt a politikai befolyása. A pénzügyi szféra és a szállodaipar mellett Medvedcsuk jellemzően az elektronikus médiába invesztált, de a szintén dollármilliomosnak mondott Hrihorij Szurkisszal, az ukrán profi labdarúgóliga elnökével közösen ellenőrzi a Kijevi Dinamó futballklubját is.

Ugyancsak kiváló, politikailag is megtérülő befektetésnek vélte a focit az állítólag leggazdagabb ukrán, Rinat Ahmetov, akinek különböző, mintegy 3 milliárd dollár értékű érdekeltségei között fontos helyet foglal el a donyecki Sahtyar futballklub. A szénben és vasércben gazdag, nehéziparáról híres kelet-ukrajnai Donyec-medence már-már korlátlan urának tekintett Ahmetov elsősorban az acél- és kokszgyártásban utazik, de portfóliójában jól megfér egymás mellett a sörgyár és a mobilszolgáltató, a banki, a biztosítási és a sajtókiadási tevékenység. Ahmetov legfontosabb üzleti partnere Szerhij Taruta, akit a magyar Dunaferrt is megvásárló Indusztrialnij Szojuz Donbassza egyik fő tulajdonosának tartanak. A Krivij Rih-i (ismertebb orosz nevén: Krivoj Rog) ércbányászati és kohászati kombinát, a Krivorizssztal tavalyi vitatott privatizációja kapcsán rivaldafénybe került Ahmetovnál és Pincsuknál politikailag kevésbé exponálta magát a dnyepropetrovszki Privat-csoport tulajdonosa, Ihor Kolomojszkij, akinek magánvagyona állítólag meghaladja a 2 milliárd dollárt. Ismert név viszont az ukrán politikában Olekszandr Jaroszlavszkijé, az Ukrszibbank körül létrehozott pénzügyi-ipari csoport fő tulajdonosáé, aki ugyanúgy parlamenti képviselő, mint Juscsenko holdudvarának egyetlen igazi oligarchája, a kiterjedt élelmiszer- és agráripari érdekeltségekkel rendelkező Petro Porosenko.

VIDA LÁSZLÓ