Még mindig a forint a legkockázatosabb deviza a régióban
A hét eleji 313 forint körüli szintekről a hét végére majd 10 forinttal csökkent az euró jegyzése, ám a forint...
A hét eleji 313 forint körüli szintekről a hét végére majd 10 forinttal csökkent az euró jegyzése, ám a forint volatilitása még mindig kiemelkedő a térség más devizáihoz viszonyítva - figyelmeztet a CIB legújabb elemzése. A forint megítélésének változása elsősorban az EU-val, illetve az IMF-fel folytatott tárgyalások alakulásától függ.
A kedden néhány nagyobb szereplő forintbevásárlásával megindult meredek korrekciót csak segítette a globális kockázatvállalási hajlandóság erősödése, ám az euró árfolyama ennek ellenére a 300 forintos szint felett ragadt. A CIB szakértői szerint a forint további erősödésére az IMF-megállapodásig várni kell, ám a január elején még biztosra vette rendkívüli kamatemelésre már nincs szükség.
A kamatemelési trend ennek ellenére folytatódhat, január végén 50 bázisponttal, majd - a piaci árazáshoz való további közelítéssel - az IMF-megállapodásig az irányadó ráta újabb növelésére számítanak a CIB szakértői, akik az év első negyedévének végére várják a Valutaalappal történő hitelmegállapodást.
A régiós viszonylatban továbbra is kiemelkedő volatilitást mutató hazai deviza újabb gyöngülését a kockázatvállalási hajlandóság legkisebb ingadozása is kiválthatja; az európai adósságválság súlyosbodása pedig megint meredek lejtőre küldheti a forintot. A hazai eszközök kockázati felára továbbra is relatíve magas, és a kormány gazdaságpoltikai szemléletének hosszú távú fordulatában sem bíznak egyértelműen a piacok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.