A magyarországi és romániai hitelbedőlések egyre nagyobb fejfájást okoznak az osztrák Erste Group Banknak.
A magyarországi és romániai hitelbedőlések egyre nagyobb fejfájást okoznak az osztrák Erste Group Banknak. A nem teljesítő hitelek arányának növekedése hitelintézet első negyedéves eredményén is nyomot hagyott, és a bank várakozásai szerint a hitelportfóliók romlása a korábbi számításokat meghaladó mértékben rontja majd a teljesítményt. A negyedév végére a bank magyarországi és romániai hiteleinek közel negyede (23,5, illetve 24,3 százalék) elúszott, ez az arány pedig a jövőben tovább nő.
Az Erste hét elején közzétett beszámolója szerint az év első három hónapjában várakozások feletti, 346,5 millió eurós nettó profitot ért el, 8 százalékkal magasabbat, mint egy évvel korábban. A nyereség a bank által kibocsátott kötvények névérték alatti visszavásárlásából származó 250 millió eurós profitnak köszönhető, amely ellensúlyozni tudta a hitelbedőlésekből fakadó veszteségeket. Az Erste a második negyedévben is javíthat mérlegén hasonló (a tervek szerint 160 millió eurós extra profitot hozó) akciókkal, ám ez kevés lesz, hogy a magyar kormány által a devizahitelekre bevezetett árfolyamrögzítésből, illetve a romániai hitelbedőlésekből származó veszteségeit maradéktalanul eltüntesse.
A bank vezetése ezért a korábbi 2012-es növekedésről szóló előrejelzését most stagnálásra módosította, a kockázatok ellensúlyozására pedig a tervezettnél is több pénzt tett félre. A bank 2 milliárd eurós céltartalékot képzett a negyedév végén, 10 százalékkal magasabbat, mint ahogy február végén tervezte, hogy lépést tudjon tartani a magyar és román hitelbedőlési tendenciákkal. A Concorde elemzői szerint azonban a bank által vázolt kedvezőtlen tendenciák már beépültek a részvény árfolyamába, amely így vonzónak tűnik. A brókercég az év végére 21 eurós célárat szabott a felülsúlyozott papírnak, amely a bécsi börze szerdai kereskedésében 17,1 eurón zárt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.