Az OTP nem bízik a forintban
Az OTP nem bízik a forintban Az OTP Bank szakértői nem bíznak az Európai Bizottság két héttel ezelőtti bejelentése...
Az OTP nem bízik a forintban
Az OTP Bank szakértői nem bíznak az Európai Bizottság két héttel ezelőtti bejelentése nyomán megindult forint erősödés tartósságában. Az euró/forint jegyzése egészen 282,50-ig ment le azt követően, hogy Brüsszelben közölték, elfogadják a magyar kormány által az EB-nek megküldött válaszokat a függőben lévő kötelezettségszegési eljárások ügyében, és csak az Európai Bíróságnak már továbbküldött jogsértési ügyekben folytatják a vizsgálatot. Az Európai Bizottság ezzel lényegében zöld jelzést adott az IMF-nél kezdeményezett hiteltárgyalások megkezdéséhez, korábbi előfeltételeit feltételekké változtatva. Előrelépés azonban azóta sem történt, és az OTP-nél úgy gondolják, a nemzetközi hitelezők továbbra sem adják könnyen a hitelt, szigorú gazdasági feltételeket támasztanak majd a tárgyalások során.
A megállapodást azonban sürgeti az egyre bizonytalanabb nemzetközi helyzet, amelynek hatására a hazai deviza eurójegyzése a hét közepén 291 fölött is megfordult, és további drágulás elé nézhet a hangulat tartós romlása esetén. Erre az OTP szerint jelentős esély mutatkozik, hiszen a görög választások eredményeként kialakult politikai patthelyzet miatt újabb szavazást írhatnak ki, melyen a radikális baloldal tűnik biztos befutónak. A Sryza kormányalakítása esetén a megszorítások feladását és államcsődöt prognosztizál az OTP Görögországban. Egy ilyen forgató a hazai devizára gyakorolt hatásának irányát könnyű, mértékét jóval nehezebb előre jelezni az OTP szakértői szerint.
A külső bizonytalanság, és az ebből fakadó volatilitás már csak azért is sürgeti a magyar kormányt, mert az elromló világpiaci hangulat jelentősen drágíthatja az idén lejáró IMF-hitel visszafizetését, melyet az ÁKK részben forintban denominált állampapírokból kíván fedezni. A forintkötvény-állomány már több mint 40 százaléka külföldi kézben van, és Magyarország továbbra is nagyon nagy volumenben szorul rá a külföldi finanszírozásra, a külső sokkokra, a kockázatvállalási hajlandóság ingadozására tehát egyre érzékenyebb a hazai gazdaság, ami csak sürgeti az IMF-fel történő megállapodást.
A shortosokat az EB bejelentését követő pár napban teljesen kisöpörték a forint piacáról az OTP szakértői szerint, így a forintot a további short-zárások nem erősítik tovább, viszont a 285-ös szintet sem sikerült eddig tartósan átvinni, mert ez alatt rögtön nagy erővel beléptek a vevők. A bank szakértői azt várják, hogy 285-300 forint között egy új sáv alakulhat ki az euró árfolyamában, a 300-as tető áttörésére nem számítanak, ám abban sem bíznak, hogy az IMF-tárgyalással kapcsolatos előrelépés nélkül 285 forint alá mérséklődhet az euró árfolyama. Amennyiben mégis erősödésnek indulna a hazai deviza, legkésőbb 282-280 forint környékén megáll a menetelése.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.