A hollandok feltámasztanák a kis gömböcöt
A modern történelem legnagyobb bankfelvásárlásaként indult, és államosítások sorává végződött az ABN Amró utolsó fél...
A modern történelem legnagyobb bankfelvásárlásaként indult, és államosítások sorává végződött az ABN Amró utolsó fél évtizede. A 2009-ben a holland állam irányítása alá került bank az eurózónás válság fordulópontján látta elérkezettnek az időt arra, hogy újra a világpiacra lépjen.
Az ABN Amrót már leírták - 2007-es, több mint 100 milliárd dolláros felvásárlását követően felosztották a Royal Bank of Scotland, a Fortis és a Santander között. A 2008-as pénzügyi válság azonban közbeszólt, és mind a Royal Bank of Scotland, mind a Fortis szabadulni kényszerült egy évvel korábbi szerzeményeitől. A Fortis holland érdekeltségeit államosították, és ABN Amro néven indították újra.
Az állami kezelésben lévő bank most arra készül, hogy tőkeerejét felhasználva lehalássza az európai bankpiacot. A likviditási válsággal küzdő pénzintézetek eszközeinek felvásárlásával próbál újra a piac meghatározó szereplőjévé válni.
A holland kormány 2014-ben megindítaná a bank privatizálását. Az ABN Amro nettó eszközértéke jelenleg 12,5 milliárd euró, de csak a piacon a könyvérték 60 százalékát, 8 milliárd eurót érne csak, így a holland kormány nem siet az eladással. A bank igazgatója úgy döntött, inkább terebélyesíti az állami jószágot. Az ABN egyszer már megakadt a bankok torkán. Ha túl nagyra hízlalják a kis gömböcöt, megint csak rágós falatnak bizonyulhat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.