2012. február. 29. 21:31 Győrffy Árpád Utolsó frissítés: 2012. február. 29. 21:32 Gazdaság

A forinton is segíthet az EKB

A feltörekvő piaci devizákat is erősítheti a következő hetekben az EKB szerdán végrehajtott hosszú távú...

A feltörekvő piaci devizákat is erősítheti a következő hetekben az EKB szerdán végrehajtott hosszú távú likciditásbővítő akciója a Wall Street Journalnak nyilatkozó elemzők szerint. A Szakértők úgy vélik, az európai bankrendszerbe pumpált 530 milliárd euró egy része fokozatosan a régió kockázatosabbnak ítélt piacaira áramlik majd, tovább növelve a keresletet a térségi devizák iránt.

A jelenség nem újdonság, hiszen a december végi LRTO hatása egyértelműen kedvező volt a térségre nézve - a zloty, a korona, a líra és a forint is sokat profitált az olcsó jegybanki hitelből, amelynek egy részét a bankok a magas hozamok reményében az európai feltörekvő piacokon fektettek be. A 2011 során elszendevett veszteségek a decemberi EKB-akció után gyorsan eltűntek, a zloty 9 százalékkal, a korona 4 százalékkal, a forint 7 százalékkal az akkori mélypontok fölött járt február végére.

Az euró/zloty kurzusa a várakozások szerint 12 havi mélypontján is túlléphet és egészen 3,88-ig erősödhet az euróval szemben a következő időszakban a szerda esti 4,12-es szintről. Az euró/forint - bár árfolyama rendkívül érzékeny a nemzetközi befektetői hangulat ingadozásaira - tartósan megmaradhat a 290 alatti szinten, komoly meglepetést okozva az elemzőknek.

A cseh korona az EKB előző likviditásbővítő akciójára mérsékelten reagált, jelenleg azonban kulcsfontosságú szintnél jár az euróval szemben, így a cseh piacra beáramló többletlikviditás pozitív hatása épp az lehet, hogy átbilletni ezen a támaszon az euró/korona jelenleg 24,86-nál járó keresztárfolyamát. Jókorát lendíthet azonban a török lírán a feltörekvő piacok felé továbbáramló olcsó jegybanki hitel, tovább javítva a piaci hangulatot és kedvezőbb kilátásokat kínálva a költségvetés számára is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.