Folytatja az elmúlt napok szerény erősödését a forint: szerda délután 3 óra körül 410,5 forintot kellett adni az euróért, a dollárért pedig 397 forintot.
A dollár az amerikai inflációs adatok közzétételét követően gyengülni kezdett az euróval szemben is, 1,033-ig ment el a jegyzés. Az Egyesült Államokban a maginfláció egy év alatt 3,3-ról 3,2 százalékra mérséklődött, az infláció a várakozásoknak megfelelően 2,9 százalékra emelkedett.
Az amerikai fogyasztói árak decemberben is a vártnál kisebb mértékben emelkedtek, miután a hónapok óta tartó emelkedő infláció arra késztette az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedet, hogy szüneteltesse a kamatcsökkentést – írja a Bloomberg.
A Munkaügyi Statisztikai Hivatal szerdai adatai szerint a maginfláció – amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaköltségeket – 0,2 százalékkal nőtt négy egymást követő hónap 0,3 százalékos emelkedése után. Az egy évvel ezelőttihez képest 3,2 százalékkal emelkedett. Az összesített infláció 0,4 százalékkal nőtt havi szinten, amelynek több mint 40 százalékát az energiaárak tették ki.
A jelentés hatására az amerikai kincstárjegyek hozamai csökkentek, az S&P 500 index határidős jegyzései emelkedtek, míg a dollár gyengült. Ez volt Joe Biden elnökségének utolsó inflációs jelentése, amelyet a járvány utáni magas árak jellemeztek: a fogyasztói árindex hivatali ideje alatt összesen 20 százalékkal nőtt. Donald Trump pedig várhatóan olyan gazdaságpolitikát folytat majd, amely növelheti az inflációs nyomást, különösen a vámintézkedések miatt – teszi hozzá az amerikai üzleti lap.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.