Megszűnik a műemléki védettsége a Belügyminisztérium egyik jelenlegi épületének az V. kerületben, a tárca pedig a budai Várba költözik
Az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottsága csütörtökön törölte a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő, műemléki védelem alatt álló építmények és építményegyüttesek sorából az V. kerületi József Attila utca 6. (Nádor utca 2.) szám alatti épületet, amelyet évtizedek óta a Belügyminisztérium használ, és amelyet a vonatkozó törvény Pollack Mihály házaként említ – vette észre a 24.hu.
Az indoklás szerint „az állami tulajdonban álló ingatlanegyüttes a Belügyminisztérium kiköltözését követően állami közfeladat ellátásához a továbbiakban nem szükséges, annak egyéb módon történő hasznosítása, értékesítése indokolt”.
A lap szerint a változás azért fontos, mert a nemzetgazdasági szempontból való kiemelés gátolja az ingatlanok eladását vagy elajándékozását, ennek hiánya pedig így értelemszerűen lehetővé teszi, hogy a kormány egy nyílt vagy akár zárt pályázat keretében eladja azt, a bevétel pedig az államkasszát dagassza.
A 24.hu úgy értesült, hogy már lehetséges vevő is van a Széchenyi téri épületegyüttesre, Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón viszont cáfolta, hogy ezért pörgették volna fel a költözési folyamatot.
A Belügyminisztérium a budai Várba, a Pénzügyminisztérium egykori, a közelmúltban felújított, Szentháromság téri épületébe költözik, Orbán Viktor miniszterelnök a jövő év elején pedig már az új székhelyen tart állománygyűlést a BM dolgozóinak.
A decemberben azt is bejelentették, hogy a pénzügyi tárcát összevonják a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztériummal, az NGM az eredeti tervek alapján pedig a Városliget mellett felépített Dürer Park épületeibe költözne. A kormány nemrég döntött arról, hogy Dürer Befektetési Kft. által épített komplexumot 100 helyett 120 milliárd forintért vásárolja meg.
Nyitóképünkön a budapesti Széchenyi István téren az oktatásért tartott 2023.07.14-i tüntetés látható. Fotó: Reviczky Zsolt
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.