Kedvező kamatozású hitelt nyújt az Eximbank Észak-Macedóniának, miközben Magyarország a befagyasztott uniós támogatások miatt komoly problémákkal küzd.
Magyarország 500 millió eurós hitelt nyújt Észak-Macedóniának – ezt az ország májusban megválasztott miniszterelnöke, Hrtisztijan Mickoszki jelentette be a helyi közszolgálati televízióban. A Magyar Narancs cikke szerint összesen 1 milliárdos hitelről van szó, ebből lett félmilliárd első körben, majd a második részletet januárban fogják folyósítani.
A hitelt a magyar Eximbank nyújtja kedvező kamatozással. A magyar kormány nem kommunikált a lap szerint semmit az országnak nyújtott kölcsönről, az északmacedón kormányfő bejelentéséből lehet erről tudni. Mickoszki szerint a hitel második felét kamatfizetésre teszik félre. „Január 25-én lejár az előző kormány által 2018-ban felvett eurókötvény, és 500 millió euróra van szükség annak visszavásárlásához” – mondta Mickoszki az állami televízióban.
A kormányfő azt is elmondta, „ha ma kijönnénk a hitelminősítésünkkel, akkor nem számíthatnánk 6 százaléknál alacsonyabb eurókötvényre, most pedig 3,25 százalékos hitelt kapunk”. A Magyar Narancs szerint arról van szó, hogy Észak-Macedónia csökkenteni akarja a kamatterheit, ezért a drága eurókötvényeket olcsó államközi hitelre cseréli. Ugyanakkor a Nezaviszen északmacedón lap tudósítása szerint a hitel rendkívül gáláns, amikor Magyarország a befagyasztott uniós támogatások miatt nehéz helyzetben van.
A cikk szerint a magyar államkasszában nincs annyi pénz, amit ilyen célra lehetne biztosítani, és valószínűleg kötvénykibocsátásból, vagy hitelből finanszírozzák.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.