Jelen állás szerint 2025 közepéig marad a 2022-ben bevezetett, azóta hosszabbítgatott lakossági jelzáloghitel-kamatstop.
Ahogy Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a kormányinfón már bejelentette, a kormány 2025. június 30-ig meghosszabbítja a lakáshitelekre 2022-ben bevezetett jelzáloghitel-kamatstopot, az erről szóló rendeletmódosítás megjelent a Magyar Közlönyben.
A kormány indoklása szerint a piaci kamatszint (6,5 százalék) és a kamatstop által rögzített referenciamutató (2 százalék) közt még mindig túl nagy a különbség ahhoz, hogy az intézkedést kivezessék. A kormány szerint az érintett adósok mintegy 20 milliárd forintot nyernek a kamatstop fenntartásán. Az intézkedés a változó kamatozású és az 5 éves kamatperiódusú fixált hiteleket érinti.
Mintegy 291 ezer család, összesen nagyságrendileg 1220 milliárd forint jelzáloghitel érintett. A jegybank számításai alapján az érintett adósok mintegy 5 százalékának okozott volna gondot az intézkedés kivezetése, ami nem jelentett volna rendszerszintű kockázatot.
A nyilvánvaló előnyök (az érintett ügyfelek nyernek az intézkedésen) mellett alapvetően két gond is felmerül a kamatstoppal kapcsolatban.
- Az intézkedés gyakorlatilag a banki bevételt, nyereséget csökkenti, hiszen a pénzintézet nem szedheti be az elmarad kamatokat. Ez önmagában még nem is lenne gond, de a bankok jó eséllyel más formában, más ügyfelektől beszedik az elmaradt hasznot, vagyis egyéb díjak, költségek emelkedhetnek.
- Alapvetően alacsony a magyarok pénzügyi edukációja, tudatossága, a kamatstop intézménye pedig erre ráerősít. Gyakorlatilag azokat az adósokat, akik éppen olcsó, de kockázatos hitelt választottak, az állam megvédi saját döntésük következményétől. Hiszen a kamatkockázatot átterhelik a bankokra. Ezek az emberek miért döntenének másképp a jövőben, joggal gondolhatnák, hogy a jótékony állam később is megmenti őket. Ugyanakkor a tudatosan drágább, de biztonságosabb hitelt választók felé sem fair ez a lépés, hiszen ők a magasabb kamatért cserébe gyakorlatilag nem kaptak semmit. Az olcsóbb kölcsönökben rejlő kamatkockázatot ugyanis az állam mérsékelte.
A kormány nem határozta meg, milyen piaci kamatszint mellett kívánja elengedni a kamatstopot. Az biztosra vehető, hogy a belátható jövőben a piaci kamatok nem mérséklődnek 2 százalékra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.