Nagy István agrárminiszter hatásköre kisebb, Nagy Márton nemzetgazdaságié pedig nagyobb lesz azzal, hogy jövőre feláll a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság.
A nemzetgazdasági miniszterhez kerül az agrárminiszter hatásköreinek egy része is azzal, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium 2025. január 1-től átveszi a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) élelmiszer-kereskedelemmel kapcsolatos feladatait.
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a Nemzetgazdasági Minisztériumból történő kiválással jön létre, és a nemzetgazdasági miniszter irányítja. Elnökét és helyettesét határozatlan időtartamra nevezhetik ki. Ezután e hatóság számlájára kell befizetni a fogyasztóvédelmi bírságokat, és a felügyeleti díjak 40 százaléka sem a NÉBIH-hez folyik be a jövő évtől.
A kormányrendelet igen részletesen elhatárolja a két intézmény hatáskörét, hozzátéve, hogy
a NÉBIH az élelmiszer-kereskedelem ellenőrzésével kapcsolatban köteles az NKFH-val szorosan együttműködni és minden elvárható segítséget és információt megadni részére.
Az új szabálynak megfelelően csökkentették az agrárminiszter és bővítették a nemzetgazdasági miniszter hatáskörét, az utóbbi 2025-től „folyamatosan felügyeli az élelmiszer-kereskedelem során az élelmiszer-biztonság és -minőség követelményeinek érvényesülését, felel az élelmiszer-higiéniáért és az élelmiszerminőség-ellenőrzésért, és elősegíti az emberek egészségesebb életmódját”.
Az NKFH-hoz áthelyezett eddigi minisztériumi tisztviselők szabadsága és fizetése nem lehet kevesebb annál, amit a tárcánál december 31-én kapnak. A NÉBIH kereskedelemmel foglalkozó dolgozói is az NKFH-hoz kerülnek át, amely illetékes lesz a vármegyei kormányhivatalok élelmiszer-kereskedelemmel kapcsolatos élelmiszerlánc-felügyeleti munkájával összefüggő közigazgatási hatósági ügyekben.
Az új hatóság létrehozását Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már október elején bejelentette, bár augusztusban egy hasonló tervezetről megjelent cikkeket még „megalapozatlan sajtóhíreknek” minősített.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.