Gazdaság hvg.hu 2024. november. 07. 12:11

Saját ingatlant szeretne fizetésből? Vegyen egy mély levegőt, mielőtt elkezd számolgatni

Egy új lakást közel 13 évnyi nettó átlagkeresetből lehet megvenni Magyarországon, de Budapesten ennél is rosszabb a helyzet, ott közel 17 évet kell várnia annak, aki bérből él. Már persze ha se ételre, se italra, se semmire nem költ közben. Ha igen, akkor ez a szám könnyen felugorhat 30-40 évre.

2015-től a csok, majd 2019-től a babaváró hitel bevezetésével egyre többen akartak ingatlant vásárolni maguknak, ez pedig természetesen magával hozta az árak megugrását is: 2010-hez képest 2023-ra Budapesten az új lakások ára 3,6-szeresére, míg a használtaké 3,5-szeresére növekedett. Az országos átlag hasonló trendet követett az új lakásoknál, miközben a használt lakások „csak” 2,7-szeresükre drágultak – olvasható a GKI elemzésében, amely azt vizsgálta egy 60 nm2-es „reprezentatív” lakás hány havi keresettel érhető el.

Az eredmények pedig nem túl jók:

  • 2023-ban Magyarországon egy 60 nm2-es használt lakást 69 havi, míg egy új lakást 155 havi nettó átlagkeresetből lehetett megvenni.
  • A helyzet Budapesten még ennél is rosszabb: egy használt lakást 140 havi, míg egy új lakást 200 havi átlagkeresetből lehetett megvásárolni.

Mindez persze azt feltételezi, hogy semmire nem költünk a fizetésünkből, ami azért lássuk be, nem túl életszerű, így a GKI megnézte azt is, hogy mi a helyzet abban a helyzetben, ha egy kétkeresős, átlagkeresetet kapó pár akar lakást venni, akik jövedelmük 20 százalékát tudják havonta félretenni. Nagy örömködésre itt sincs ok,

  • egy átlagos használt lakást ugyanis 173 hónap (több mint 14 év) múlva lennének képesek megvenni, ha minden mostani feltétel változatlan maradna. Ez az érték az új lakások esetében 389 hó, amit több mint 32 év.
  • Budapesti használt lakásnál ehhez 350 hónap (több, mint 29 év), míg új lakás esetében 500 hónap (több mint 41 év) kellene.

A GKI mindezzel kapcsolatban megjegyezte azt is, hogy a fenti számok a KSH által közölt havi nettó átlagkereseten alapulnak, ám ez csak a foglalkoztatottak 68 százalékát reprezentálja. Márpedig sokan vannak olyanok, akik messze nem kapják meg az átlagkeresetet, és érdemes lehet figyelembe venni azt is, hogy a lakásvásárlás előtt álló fiatalok jellemzően kevesebbet keresnek az átlagnál.

A korábbi évek számaival kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy bár a használt lakás vásárlásához szükséges hónapok száma 2015-től nagyjából stagnálást mutat, azonban az új lakás, valamint a budapesti használt lakáshoz szükséges hónapok száma meredeken megugrott.

Lazít az MNB: Mennyivel kaphatunk több hitelt a kedvezőbb jövedelmi korlát miatt?

Az MNB szigorúan szabályozza, hogy egy ingatlan értékéhez képest mennyi lakáshitelt lehet felvenni. Illetve arra is vannak előírások, hogy az igénylők jövedelmének hány százalékát teheti ki a kölcsön havi törlesztőrészlete. A jegybank azonban lazít az előírásokon az energiahatékony, zöld lakások vásárlása esetén. Emiatt akár 20 százalékkal több kölcsönt vehetnek fel az érdeklődők.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.