A kormány éjt nappallá téve dolgozik a gazdaság talpra állításán, de amíg Németország nem szedi össze magát, a 3 százalékos növekedés sem fenntartható.
A 2028-ra várt 400 ezer forintos minimálbér elérhető, ehhez évente átlagosan 12 százalékos emelésre van szükség. „Simán el tudom képzelni, hogy ez úgy jön ki, hogy 10-12-14 százalékos emelés lesz a következő három évben. A mostani GDP-adat fényében is ez tűnik kivitelezhetőnek. Ez a vállalatok számára is kihívást jelent, de muszáj a hatékonyságukat emelni” – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Világgazdaság konferenciáján.
A miniszter az elmúlt időben már több alkalommal vázolta, hogy a kormány 2028-ra ezereurós minimálbért és egymillió forintos bruttó átlagkeresetet kíván elérni. Ehhez az alábbi ábrát vetítette ki:
Itt egyébként 2028-ra a minisztérium 420 ezer forintos minimálbért tűzött célul. A 400 ezer forintos minimálbér akkor érne ezer eurót, ha a forint tartaná az euróval szembeni 400-as árfolyamot. Ami teljesen valószínűtlen.
A jelek szerint a vártnál jóval gyengébb gazdasági teljesítmény tükrében Nagy Márton belátta, hogy – legalábbis jövőre – a cégek nem tudnának kigazdálkodni egy 12 százalékos emelést. Az újonnan vázolt bérpálya viszont magasabb emeléseket követel meg 2026–2028-ban. Aminek szintén előfeltétele volna, hogy a gazdaság növekedjen.
Erről a tárcavezető azt mondta, hogy
a kormány célja a 3 és 6 százalék közötti növekedés, ami elérhető, igaz, a 6 százalék nagyon ambiciózus.
Úgy látja, hogy 2025 első negyedévben 1 és 2 százalék között lehet a növekedés, majd nagyon erőteljesen gyorsulhat. A jövő évi átlagos növekedés pedig 3,4 százalék lehet, ezzel nyújtják be a jövő évi költségvetést is.
Nagy Márton szerint a bezuhanó fogyasztás korábban sokkolta a gazdaságot, ez kezd helyreállni. De van egy másik probléma, a német gazdaság vesszőfutása, gyengélkedése.
A német gazdaság válsága maga alá teperte a magyar gazdaságot
– mondta a miniszter. Hozzátette, hogy folyamatos sokkok érik a magyar gazdaságot. Szerinte be kell vallani, hogy ha Németország nem szedi össze magát, akkor a magyar gazdaság sem fog felpörögni.
A külső tényezők nélkül el lehet érni a 3 százalékos növekedést, de hosszú távon ez nem fenntartható.
„Higgyék el, mindent megteszünk annak érdekében, hogy a gazdaságot talpra állítsuk. Lassan 24 óra nem lesz elég ehhez a munkához” – mondta a miniszter.
A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke szerdán arról beszélt az RTL-nek, hogy egy számjegyű minimálbér-emelésre látnak lehetőséget a gazdaság teljesítménye alapján.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.