Jól halad a készpénzmentes gazdaság felé a skandináv ország, de mostantól a készpénzre is jobban odafigyelnek majd.
A norvég parlamentben új törvényt fogadtak el: arra kötelezik az üzleteket, hogy biztosítsák a készpénzes fizetés lehetőségét a kártyás és mobilfizetés mellett – írja a Finextra.com.
A skandináv ország a világ első készpénzmentes gazdaságává válás irányába haladt gőzerővel: a vásárlók mindössze három százaléka fizetett készpénzzel a bevásárlásokért a norvég központi bank jelentése alapján. Az elemzők szerint viszont ennél jóval többen tennék ezt meg, ha tehetnék, de a kiskereskedelmi üzletekben elszaporodtak az „itt nem lehet készpénzzel fizetni” feliratok.
A norvég kormány és a Norges Bank által támogatott, központi bankról szóló törvény új módosítása tisztázza a fogyasztók azon jogát, hogy 20 000 korona (ami durván félmillió forintnak felel meg) összeghatárig készpénzzel fizethessenek. A módosítás lényege a törvény szövege alapján nagyjából az, hogy az üzlethelyiségekben fel kell ajánlani a készpénzes fizetés lehetőségét, és az eladók kötelesek annyi készpénzzel rendelkezni, amennyiből a visszajárót oda tudják adni a vásárlóknak. A kormány azt ígéri, hogy amelyik vállalkozás nem tartja be a szabályokat, azt bírsággal sújtják majd.
A norvég igazságügyi és közbiztonsági miniszter szerint a digitális világban könnyen megfeledkezünk arról, hogy az emberek nagy csoportja nem él a digitalizáció adta lehetőségekkel. „A készpénz a társadalom számára a felkészültséget biztosítja egy esetleges vészhelyzetben. A szabályozás túlságosan is homályos volt. Az embereknek bízniuk kell abban, hogy fizetni tudnak bármikor, amikor elmennek a boltba, étterembe vagy fodrászhoz” – mondja Emilie Enger Mehl.
Hazánkban évente 100 milliárd forintba kerül az adófizetőknek a készpénzes fizetés lehetőségének biztosítása, erről folyamatosan változik a kormány álláspontja, idén februárban például szóba került, hogy hogy alkotmányba foglalják a készpénzhasználatot. Magyarországon a dolgozók majdnem 20 és a nyugdíjasok csaknem 40 százaléka készpénzben kéri és kapja a jövedelmét a jegybank legutolsó, 2020-as kutatása szerint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.